Korea Płn. zgadza się na rozmowy z Koreą Płd.
Korea Północna zgodziła się na południowokoreańską propozycję wznowienia w połowie września w Seulu rozmów dwustronnych. Jak potwierdziły w czwartek źródła południowokoreańskie, Północ pozytywnie - i w bezprecedensowo szybkim czasie - odpowiedziała na poranną czwartkową ofertę Seulu w sprawie zorganizowania międzykoreańskich rozmów.
Spotkanie na szczeblu ministerialnym ma się odbyć w połowie września w Korei Południowej.
Czwartkowa oferta Seulu jest odpowiedzią na propozycje komunistycznej Korei, przedstawione w niedzielę, na dzień przed przybyciem do Phenianu prezydenta Chin Jiang Zemina.
W czasie wizyty w Korei Płn. Jiang poparł politykę pojednania między Północą a Południem. Oświadczył, że Pekin chciałby ożywienia dialogu dwóch państw koreańskich i "poprze wszelkie rozsądne propozycje zmierzające do tego celu".
Pogrążona od lat w kryzysie Korea Płn. w poważnym stopniu jest zależna od gospodarczej pomocy Chin. W Tokio w czwartek odbyły się rozmowy amerykańsko-japońsko-południowokoreańskie, poświęcone strategii trzech państw wobec Korei Północnej.
Konsultacje, prowadzone w ramach Trójstronnej Grupy Koordynacji i Nadzoru, dotyczyły przede wszystkim propozycji Phenianu w sprawie wznowienia pozostających w impasie rokowań z Koreą Południową.
Przedstawiciele resortów dyplomacji trzech państw podjęli również - jak twierdzą miarodajne koła tokijskie - sprawę stosunków Phenianu z Rosją i Chinami. Zastanawiano się też nad wpływem obecnego kryzysu rządowego w Korei Południowej na sytuację na Półwyspie Koreańskim.
Delegacje Japonii, USA i Korei Południowej nie ujawniły jednak informacji na temat podjętych w Tokio decyzji. Tokijskie trójstronne spotkanie było pierwszym od czasu zapowiedzi "rewaluacji" amerykańskiej polityki wobec komunistycznej Korei Północnej po objęciu urzędu prezydenta USA przez George'a W. Busha. (mag)