Korea Płn. po próbach rakietowych. Ćwiczono potencjalne ataki na bazy USA
Armia Korei Północnej ćwiczyła potencjalne ataki na amerykańskie bazy wojskowe w Japonii - poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA po próbach z rakietami balistycznymi.
07.03.2017 | aktual.: 08.03.2017 00:04
Korea Północna w poniedziałek nad ranem wystrzeliła cztery pociski balistyczne, które po przebyciu około 1000 km spadły do morza w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii (ok. 300 km od wybrzeża prefektury Akita.)
Jak poinformowała KCNA, wystrzelenie pocisków osobiście nadzorował przywódca KRLD Kim Dzong Un. Testy te - jak podkreśla północnokoreańska agencja - były elementem przygotowania armii do "ataków, w razie konieczności, na bazy wojskowe imperialistycznego agresora, USA, w Japonii". Kim Dzong Un ostrzegł - jak podała agencja KCNA - że sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest tak poważna, iż "w każdej chwili może rozpętać się wojna".
Zdaniem komentatorów poniedziałkowe testy rakietowe są reakcją KRLD na wspólne ćwiczenia armii południowokoreańskiej i sił zbrojnych USA, które są obecne w Korei Płd. w sile 28,5 tys. żołnierzy.
Najnowsze próby rakietowe Korei Północnej ostro potępiło wiele państw, w tym Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Były także głównym tematem rozmowy telefonicznej prezydenta USA z szefem japońskiego rządu. Donald Trump i Shinzo Abe byli zgodni, że Korea Północna kolejny raz naruszyła rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wcześniej w poniedziałek USA i Japonia zażądały pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa.
Północnokoreańskie próby rakietowe potępił także sekretarz generalny ONZ. "Takie działania stanowią naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa i poważnie zagrażają pokojowi w regionie" - oświadczył Antonio Guterres.
Biały Dom poinformował w poniedziałek, że administracja Donalda Trumpa podejmuje kroki w celu zwiększenia zdolności obronnych przed północnokoreańskimi pociskami balistycznymi poprzez instalację w Korei Południowej systemu antyrakietowego THAAD.
Korea Północna jest objęta oenzetowskimi sankcjami i embargiem na broń, których celem jest powstrzymanie tego kraju przed rozwijaniem programów nuklearnego i rakietowego.