ŚwiatKorea Płn. najpierw grozi, a potem proponuje dialog Korei Płd.

Korea Płn. najpierw grozi, a potem proponuje dialog Korei Płd.

Korea Północna zmieniła retorykę i z okazji zbliżającego
się Nowego Roku, obchodzonego według kalendarza księżycowego, zaproponowała Korei
Południowej zaprzestanie wzajemnych prowokacji, powstrzymanie się od przemocy i poprawę stosunków. Wcześniej tego dnia Pjongjang zażądał od Stanów Zjednoczonych i Korei Płd. rezygnacji z
przeprowadzenia na przełomie lutego i marca dorocznych manewrów wojskowych. Zdaniem władz
północnokoreańskich ćwiczenia mają charakter prowokacyjny i zaostrzą sytuację w regionie.

Korea Płn. najpierw grozi, a potem proponuje dialog Korei Płd.
Źródło zdjęć: © AFP | Jung Yeon-Je

16.01.2014 | aktual.: 16.01.2014 15:56

"Zdecydowanie ostrzegamy władze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej przed przeprowadzeniem niebezpiecznych ćwiczeń wojskowych, które mogą doprowadzić do katastrofy na Półwyspie Koreańskim i w stosunkach między sąsiadami" - cytowała w czwartek przedstawicieli rządu Korei Płn. oficjalna agencja prasowa KCNA.

W kilka godzin po tym oświadczeniu Narodowa Komisja Obrony Korei Północnej wystosowała zaskakujący apel, w którym nawołuje do ocieplenia stosunków na linii Pjongjang - Seul.

"Proponujemy konkretne posunięcia, które powstrzymają wszelkie wzajemne wrogie działania zbrojne" - podkreślono w dokumencie. Zdaniem Pjongjangu wzajemne powstrzymanie się od przemocy i agresywnych komentarzy stworzy lepszy klimat do dialogu.

Jednocześnie Korea Północna zapowiedziała, że jest gotowa do wznowienia rozmów na temat rodzin rozdzielonych w wyniku wojny z lat 1950-1953. Pjongjang wyraża też chęć do rozwiązania kilku innych kwestii spornych. Zapewnia też Seul, że program atomowy Korei Płn. jest odpowiedzią na zagrożenie ze strony Stanów Zjednoczonych i "nigdy nie był narzędziem szantażu wobec rodaków, ani nie miał na celu wyrządzenia im krzywdy".

Propozycje, jeżeli byłyby zaakceptowane, weszłyby w życie 30 stycznia.

Pomimo wcześniejszych gróźb władze Korei Południowej zapowiedziały, że manewry odbędą się zgodnie z planem. W odpowiedzi na stopniowe zaostrzanie się sytuacji na Półwyspie Koreańskim Stany Zjednoczone wzmocniły w ostatnim czasie swój kontyngent wojskowy w Korei Południowej. Obecnie stacjonuje tam prawie 30 tysięcy amerykańskich żołnierzy.

Korea Północna i Korea Południowa formalnie wciąż pozostają w stanie wojny, gdyż konflikt między obu państwami z lat 1950-1953 został zakończony jedynie rozejmem.

Stany Zjednoczone i Korea Płd. regularnie prowadzą ćwiczenia wojskowe. Północ oficjalnie postrzega takie manewry jako przygotowania do inwazji.

Tegoroczne obchody Nowego Roku według kalendarza księżycowego przypadają 30 stycznia.

Oglądaj również: Korea Północna wyznaczyła cele ataku
Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)