Trwa ładowanie...

Korea Płn.: będzie fizyczna odpowiedź na system THAAD na Płw. Koreańskim

• Reżim Kim Dzong Una zagroził "fizyczną odpowiedzią" USA i Korei Południowej
• To reakcja na plany rozmieszczenia na Półwyspie Koreańskim instalacji USA
• To zaawansowany amerykański system obrony przeciwrakietowej THAAD

Korea Płn.: będzie fizyczna odpowiedź na system THAAD na Płw. KoreańskimŹródło: AFP, fot: Ed Jones
d2f7ngp
d2f7ngp

"Dojdzie do fizycznej odpowiedzi z naszej strony, gdy potwierdzona zostanie lokalizacja i czas dostarczenia do Korei Płd. narzędzia inwazji na rzecz przewagi USA na świecie, jakim jest THAAD" - napisało w oświadczeniu północnokoreańskie wojsko.

"Niezachwianą wolą naszej armii jest przeprowadzenie bezwzględnego odwetowego uderzenia i obrócenie Korei Płd. w morze ognia i stos popiołów po otrzymaniu takiego rozkazu" - dodano w komunikacie, opublikowanym przez agencję KCNA.

Korea Płn. często grozi atakiem na Koreę Płd. i amerykańskie interesy w Azji i na Pacyfiku.

W piątek władze w Seulu i Waszyngtonie poinformowały, że na terytorium Korei Płd. rozmieszczony zostanie system antyrakietowy THAAD, który ma chronić kraj przed rosnącym zagrożeniem ze strony Korei Płn. W najbliższych tygodniach wybrane zostanie miejsce rozmieszczenia systemu. Sojusznicy chcą, by zaczął on działać przed końcem 2017 roku.

d2f7ngp

Podkreślano, że THAAD będzie się koncentrował wyłącznie na północnokoreańskich zagrożeniach jądrowych i rakietowych oraz nie będzie skierowany na jakiejkolwiek inne kraje.

Prezydent Korei Płd. Park Geun Hie powtórzyła te zapewnienia. - Jestem przekonana, że społeczność międzynarodowa dobrze wie, że nie mamy zamiaru koncentrować się na żadnym innym kraj czy mu grozić - powiedziała.

Szef chińskiego MSZ Wang Yi w sobotę ocenił, że THAAD przekracza potrzeby dotyczące bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim i zasugerował, że za tym krokiem "kryje się spisek".

Południowokoreański minister ds. strategii i finansów Ju Il Hu zbagatelizował możliwość tego, że tarcza antyrakietowa doprowadzi do odwetu gospodarczego ze strony Chin, które są najważniejszym partnerem handlowym Korei Płd.

d2f7ngp

Wybudowany przez firmę Lockheed Martin system THAAD będzie w stanie wykryć pociski krótkiego i średniego zasięgu i je zestrzelić. Taki system znajduje się już na wyspie Guam.

THAAD kosztuje ok. 800 mln dolarów i najpewniej zwiększy koszty amerykańskiej obecności wojskowej w Korei Płd. W tym kraju wciąż stacjonuje 28,5 tys. żołnierzy USA. Jest to spuścizna po wojnie koreańskiej z lat 1950-1953.

Południowokoreańsko-amerykańska grupa robocza ustala obecnie najlepsze miejsce na rozmieszczenie systemu, a rozmowy toczą się od lutego, gdy Pjongjang wystrzelił rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę.

d2f7ngp

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła te działania, uznając je za zawoalowany test pocisku dalekiego zasięgu, czego Korei Płn. zabraniają liczne rezolucje ONZ. Pjongjang odrzuca ten zakaz, argumentując, że narusza on jego suwerenność i prawo do eksploracji kosmosu.

Pod koniec czerwca Korea Płn. wystrzeliła ze wschodniego wybrzeża pociski balistyczne średniego zasięgu, co miało pokazać postępy w tej technologii.

d2f7ngp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f7ngp
Więcej tematów