ŚwiatKorea Płd. przyznaje się do odzysku plutonu w 1982 r.

Korea Płd. przyznaje się do odzysku plutonu w 1982 r.

Południowokoreańscy naukowcy w wyniku
eksperymentu przeprowadzonego jeszcze w 1982 r. pozyskali pewną
ilość plutonu - przyznało Ministerstwo Nauki i Techniki
Korei Południowej.

Ilość plutonu, pozyskana przez naukowców przed 22 laty, była nieznaczna - zapewniło ministerstwo. Wcześniej przyznano, iż w 2000 r. przeprowadzono eksperyment związany z wzbogacaniem uranu. Rząd w Seulu zapewnił jednak, że był to pojedynczy eksperyment i że Korea Południowa nigdy nie realizowała programu zbrojeń jądrowych. Sprawa jest obecnie badana przez wiedeńskich ekspertów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), którzy zresztą specjalnie w tej sprawie w zeszłym tygodniu przybyli do Seulu.

Przy okazji ujawnienia sprawy eksperymentu z plutonem w Seulu podano też, że nieznaczna ilość tego pierwiastka, pozyskanego przez naukowców, zaginęła w nieznanych okolicznościach. Sprawa ta - przyznano - jest powodem sporu z MAEA.

Korea Południowa jest sygnatariuszem układu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej (NPT), a także protokołu dodatkowego, dającego inspektorom MAEA prawo do przeprowadzania niezwłocznie szczegółowych kontroli. Zdaniem Seulu eksperymenty z uranem i plutonem nie stanowiły jednak naruszenia NPT, gdyż ich celem nie była próba budowy tej broni.

Pluton i wzbogacony uran to kluczowe składniki broni atomowej. Kontrowersje, dotyczące południowokoreańskich eksperymentów mogą mieć jednak zasadniczy wpływ na planowane na jesień rokowania w sprawie programu atomowego adwersarza Seulu - Phenianu. Korea Północna natychmiast zresztą zareagowała na rewelacje w sprawie eksperymentów południowokoreańskich z plutonem, akcentując, że jest to "groźny fakt", mogący prowadzić do "rozpętania atomowego wyścigu zbrojeń na Półwyspie Koreańskim".

W końcu września w Pekinie ma odbyć się kolejna runda prowadzonych od zeszłego roku rokowań sześciostronnych w sprawie północnokoreańskiego programu atomowego. Delegacje sześciu krajów - obu Korei, Chin, USA, Rosji i Japonii - jak do tej pory nie doprowadziły do żadnego konkretnego rezultatu rozmów.

W czasie ostatniej, czerwcowej rundy Stany Zjednoczone wystąpiły z ofertą pomocy i gwarancji bezpieczeństwa dla Korei Północnej w zamian za jej rezygnację z programu budowy broni nuklearnej. Propozycje zostały jednak odrzucone przez Phenian, żądający pełnej normalizacji stosunków z USA.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)