Korea Płd.: dziennikarze o zagrożeniach dla publicznej telewizji
Upolitycznienie i komercjalizacja to największe zagrożenia przed jakimi stoi telewizja publiczna na świecie - uznali delegaci na XXIV Światowy Kongres Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ), który skończył się w środę w Seulu.
15.06.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
250 delegatów z ponad 100 krajów, którzy uczestniczyli w kongresie zapowiedzieli zorganizowanie światowej kampanii w obronie telewizji publicznej. Przedstawiciele organizacji dziennikarskich wzięli udział w marszu protestacyjnym strajkujących pracowników południowokoreańskiej telewizji CBS w Seulu.
Od dziewięciu miesięcy kilkuset dziennikarzy i wydawców tej stacji domaga się ustąpienia szefa, który wysłał gratulacje znanemu politykowi. Dziennikarze uznają to za sprzeczne z misją telewizji publicznej.
IFJ wybrało w środę nowe władze. Prezesem ponownie został Australijczyk Chris Warren, zaś w skład 16-osobowego Komitetu Wykonawczego wybrany został Andrzej Krajewski, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
IFJ jest największą światową federacją dziennikarską. W jej skład wchodzą 143 organizacje dziennikarskie skupiające pół miliona dziennikarzy. Z Polski należą do niej dwa stowarzyszenia - SDP i SD RP. (an)