Trwa ładowanie...

Korea: Granica rozminowana. Teraz czas wycofać broń i posterunki

Granica Korei Północnej i Południowej w rejonie Panmundżomu została w pełni rozminowana. W poniedziałek przedstawiciele wojsk obu państw oraz ONZ porozumieli się w sprawie wycofania straży granicznej i uzbrojenia z tej części strefy zdemilitaryzowanej.

Share
Korea: Granica rozminowana. Teraz czas wycofać broń i posterunki
Źródło: PAP/EPA
d36yur2

O rozminowaniu strefy zdemilitaryzowanej pisaliśmy we wrześniu. Teraz proces ten został ukończony, co potwierdzono podczas rozmów.

O nowych ustaleniach poinformował minister obrony Korei Południowej. Ustalono, że do czwartku łącznie 11 posterunków strażniczych znajdujących się po obu stronach kilometr od granicy wycofa się z tej części strefy zdemilitaryzowanej. Po tym terminie odbędzie się wspólna inspekcja wojskowa. Maksymalnie w strefie może przebywać 35 osób z każdego państwa, które będzie tam stacjonować.

d36yur2

Plan wycofania wojsk z Panmundżomu obejmuje też broń palną, a Seul i Pjongjang będą się wymieniać informacjami na temat swojego wyposażenia wywiadowczego. Wydany będzie także zakaz lotów w pobliżu granicy.

Obecność ONZ podczas rozmów międzykoreańskich jest jednym z zapisów wrześniowego szczytu w Pjongjangu.

Tego samego dnia przedstawiciele władz obu Korei spotkali się w Kaesong, gdzie znajduje się wspólna strefa przemysłowa. Dyskutowali na temat ponownego zalesiania obszarów w Korei Północnej.

d36yur2

Podziel się opinią

Share
d36yur2
d36yur2
Więcej tematów