Od UW do PO
W latach 90. Ewa kopacz dołączyła do Unii Wolności. W wyborach samorządowych w 1998 roku uzyskała mandat radnej sejmiku mazowieckiego. W 2001 odeszła z UW do nowo powstałej Platformy Obywatelskiej. W wyborach w tym samym roku uzyskała mandat posłanki IV kadencji. Po raz drugi została wybrana do Sejmu w 2005 roku. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci została posłanką.
16 listopada 2007 została powołana na stanowisko minister zdrowia w rządzie Donalda Tuska. 7 listopada 2011 została odwołana ze składu Rady Ministrów. Następnego dnia została wybrana na marszałka Sejmu. Tym samym Ewa Kopacz stała się pierwszą kobietą w historii polskiego Sejmu na tym stanowisku. W grudniu 2013 została wybrana na pierwszą wiceprzewodniczącą PO, zastępując na tej funkcji Grzegorza Schetynę.
3 września 2014 zarząd krajowy PO rekomendował kandydaturę Ewy Kopacz na urząd Prezesa Rady Ministrów w związku z zapowiedzianą rezygnacją Donalda Tuska, który został wybrany na nowego przewodniczącego Rady Europejskiej. 15 września została przez prezydenta Bronisława Komorowskiego desygnowana na to stanowisko.