Kopacz: Polacy 4 czerwca 1989 r. powiedzieli "tak, chcemy zmian"
Polacy biorący udział w częściowo wolnych wyborach parlamentarnych 4 czerwca 1989 r. powiedzieli: "tak, chcemy zmian" - powiedziała marszałek sejmu Ewa Kopacz w warszawskiej bibliotece przy ul. Koszykowej, gdzie dokładnie 25 lat temu, o godz. 6 rano otwarto lokal wyborczy.
Wnętrze biblioteki z okazji spotkania z marszałek sejmu zamieniono tak, by odwzorowywało w lokal wyborczy.
- Szósta rano, dokładnie 25 lat temu, wtedy, gdy odbywał się szczególny plebiscyt, po raz pierwszy od czasów - powiedzmy przedwojennych - zapytano Polaków, czy zgadzają się na tę władzę i czy chcą coś zmienić. Polacy powiedzieli wtedy: "tak, chcemy zmian"" - powiedziała marszałek sejmu.
Zaznaczyła, że ci, którzy wówczas poszli do urn wyborczych, zdecydowali o przyszłości Polski. Marszałek sejmu podkreśliła, że dzięki decyzji tych wyborców, Polska z kraju, w którym na półkach stał tylko ocet i sklepy świeciły pustkami, zmieniła się w kraj gospodarki rynkowej; z kraju, w którym rządziła komunistyczna monopartia, w kraj z demokracją parlamentarną.
Kopacz mówiła, że wyborcy zdecydowali wówczas, że chcą przede wszystkim wolności, demokracji i solidarności. - Dzisiaj, dzięki tej decyzji, żyjemy w innym kraju - dodała marszałek sejmu.
Zastępca szefa Kancelarii sejmu Jan Węgrzyn wspominał, że 4 czerwca 1989 r. nie obowiązywała cisza wyborcza, a przed lokalami wyborczymi przedstawiciele komitetów wyborczych instruowali, jak głosować. - Nikt nie wiedział, co będzie po wyborach. To był protest przeciwko temu, co do 1989 r. się działo - podkreślił.
Z kolei pracownicy biblioteki Heleny Skrzeczkowskiej obrady Okrągłego Stołu oraz wybory 4 czerwca kojarzą się z ogromnymi emocjami. - Urodziłam syna pod koniec 1988 r. więc przez całą wiosnę biegałam z wózkiem i radiem słuchając obrad Okrągłego Stołu (...) Gdy Solidarność wygrała, euforia była ogromna - powiedziała.
4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu; zakończyła się ona zwycięstwem Solidarności, którego konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.