Trwa ładowanie...

Konwencja stambulska. Żona Romana Giertycha zabiera głos

Roman Giertych opublikował w mediach społecznościowych wypowiedź swojej żony w sprawie Konwencji stambulskiej. "Do zabrania głosu w tej sprawie zmusiło ją manipulowanie treścią tej Konwencji przez obecnie rządzących" - napisał.

Share
Konwencja stambulska. Żona Romana Giertycha zabiera głos
Źródło: PAP
d2njv1h

Barbara Giertych napisała, że od wielu miesięcy trwa atak niektórych środowisk na wartości europejskie wyrażone w tzw. Konwencji stambulskiej, mówiącej o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet.

"Po przestudiowaniu treści tej Konwencji uważam, że jest ona wierną realizacją starożytnej tradycji europejskiej wprowadzania prawa naturalnego do prawodawstwa" - napisała adwokat specjalizująca się w prawie kanonicznym, a prywatnie żona mecenasa Romana Giertycha.

d2njv1h

Giertych podkreśliła, że zgodnie z zasadami wyznaczonymi przez Konstantyna Wielkiego, który wprowadził ograniczenia etyczne w nieludzkim traktowaniu niewolników i dzieci, konwencja ta "postuluje wprowadzenie zasad etycznych do prawodawstwa krajów członkowskich Rady Europy".

Zobacz też: "Uśmiechy Kaczyńskiego". Piotr Zgorzelski o relacjach PiS i PSL

Barbara Giertych: Konwencja stambulska to piękny przykład realizacji wartości europejskich

"Oczywiście Konwencja, wprowadzając te zasady, jest w pełni zgodna z nauką wszystkich Kościołów chrześcijańskich (poza sektami)" - dodała żona byłego polityka.

Giertych tłumaczy, że Konwencja wprowadza postulat ochrony prawnej i postuluje zagwarantowanie głównie kobietom i dzieciom poprzez państwa-strony konwencji m.in. prawa do nienaruszalności cielesnej (art. 12), prawa do unikania przemocy fizycznej i psychicznej (art. 12), prawa do swobodnego zawarcia małżeństwa (art. 37) czy prawa zakazującego obrzezania kobiet (art. 38).

d2njv1h

Ponadto kładzie ona nacisk na edukację chroniącą dzieci przed treściami pornograficznymi (art. 17.2) i zachęca, aby "stereotypowe role podziału pracy wśród kobiet i mężczyzn nie stanowiły podstawy do stosowania przemocy wobec kobiet".

"W Konwencji wprowadzone są mechanizmy kontroli przestrzegania przez państwa członkowskie zasad i praw uchwalonych w Konwencji" - zauważa Barbara Giertych. Zwraca uwagę, że Konwencja nie zawiera ponadto żadnego odniesienia do zagadnienia LGBT. Według Giertych Konwencja stanowi "piękny przykład realizacji wartości europejskich inspirowanych wielką tradycją judeo-chrześcijańską oraz poglądami wielkich filozofów greckich".

"Jestem ciekawa, który z elementów tych ważnych praw człowieka zawartych w Konwencji przeszkadza obecnie rządzącym?" - pyta na koniec adwokat.

Przypomnijmy, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział złożenie wniosku o wypowiedzenie przez Polskę konwencji stambulskiej. Polityk skieruje ją do resortu rodziny.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2njv1h

Podziel się opinią

Share
d2njv1h
d2njv1h
Więcej tematów