Trwa ładowanie...

Kontrowersyjny „Kler” Wojciecha Smarzowskiego finansowany ze środków publicznych?

Kontrowersyjny film Wojciecha Smarzowskiego „Kler” jeszcze nie miał swojej premiery, a już wzbudza sporo emocji. Ks. Isakowicz-Zaleski zwrócił uwagę na dofinansowanie produkcji ze środków publicznych.

Kontrowersyjny „Kler” Wojciecha Smarzowskiego finansowany ze środków publicznych?Źródło: Youtube.com
dn3ts5u
dn3ts5u

Z informacji na stronie filmpolski.pl wynika, że najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego współfinansowany jest przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej. Duchowny na swoim profilu na Facebook’u kieruje pytanie do ministra Piotra Glińskiego- „W imię jakich wartości podległa Panu instytucja z kieszeni polskich podatników (w tym też katolików) opłaciła film "Kler"? Zwłaszcza, że tyle innym projektom odmówiono”. „Pytanie to kieruję też do prezydenta Jacka Majchrowskiego, bo pieniądze poszły także z kieszeni mieszkańców Krakowa”- kontynuuje.

Kolejny jego post na ww. portalu to już dowód na to, że „Kler” został współfinansowany przez PISF. Decyzja o dofinansowaniu kwotą 2 mln. zł została podjęta 19 kwietnia 2017 r. Dyrektorem instytutu w tamtym okresie była Magdalena Sroka a wśród liderów komisji oceniających projekty aplikujące o dofinansowanie produkcji projektów fabularnych, znaleźli się m.in. Jerzy Łukaszewicz, Krzysztof Zanussi i Janusz Zaorski.

Głównymi bohaterami „Kleru” mają być trzej księża, których przed laty związał tragiczny wypadek. Zwiastun filmu zapowiada, że Smarzowski poruszył kilka kontrowersyjnych wątków m.in. zachłanności i obłudy polskich księży, niestroniących od alkoholu i kobiet. W głównych rolach wystąpią m.in. Janusz Gajos, Robert Więckiewicz, Arkadiusz Jakubik, i Jacek Braciak.

Smarzowski nie ukrywa , że są w Kościele sprawy, które go drażnią m.in. brak rozliczenia z afer pedofilskich. „Nie ma ani w mediach, ani w klerze potrzeby oczyszczenia się. No i najważniejsze: są ofiary, nimi się trzeba zająć. To jest coś, co mnie uwiera, co mnie boli. I co pewnie znajdzie odbicie w moich kolejnych filmach. Bo nie ma u mnie na to zgody- mówił Wojciech Smarzowski w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.

dn3ts5u

Na oficjalnym profilu ks. Isakowicza-Zaleskiego na Twitterze, możemy też zobaczyć ocenę nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego- „Choć cenię W. Smarzowskiego za podjęcie b. trudnego i ważnego tematu pedofilii i jej ukrywania, to jednak spalił go, w pełnym tego słowa znaczeniu”. „Smarzowski zrobił z tego paszkwil i być może spalił temat. Film jest nieobiektywny, chociaż dotyczy bardzo ważnej sprawy. Ta bardzo ważna sprawa została pokazana w sposób karykaturalny”- powiedział z kolei na antenie radia RMF FM.

„Kler” Wojciecha Smarzowskiego zadebiutuje na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (17-22 września 2018 r.). Do kin trafi natomiast 28 września.

dn3ts5u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn3ts5u
Więcej tematów