Trwa ładowanie...
d26r8rq

Kontrowersyjne zachowanie papieża. Nie pozwolił ucałować pierścienia

Franciszek w czasie spotkania z wiernymi zachował się nietypowo. Sieć obiegło nagranie, na którym widać, jak papież zabiera ręce przed osobami, które próbowały ucałować jego pierścień. Katoliccy komentatorzy są podzieleni w ocenie tego zachowania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek nie pozwolił części wiernych ucałować Pierścienia Rybaka
Papież Franciszek nie pozwolił części wiernych ucałować Pierścienia Rybaka (PAP/EPA, Fot: Maria Grazia Picciarella)
d26r8rq

Chodzi o poniedziałkowe spotkanie Franciszka z wiernymi we włoskim Loreto. Sieć obiegło nagranie, na którym widać, jak papież zabiera ręce przed osobami, które próbowały ucałować jego pierścień.

Franciszek wita się z każdym podchodzącym, ściska dłonie, ale odmawia gestu pocałowania pierścienia. Papież energicznie zabierał dłoń za każdym razem, kiedy wierny chciał przyklękał, chcąc ucałować jego pierścień.

d26r8rq

Papież zabiera ręce

Sprzyjający Franciszkowi jezuici podkreślają, że zwyczaj całowania Pierścienia Rybaka to relikt dawnych czasów, kiedy wszystkim władcom oddawano hołd w ten sposób. BBC zwraca uwagę, że chcąc być wiernym tradycji, katolicy powinni całować papieża w... czubek buta.

Franciszek ma jednak inne podejście. "Chce dialogu z wiernymi, a nie traktowania go jak świętej relikwii" - tłumaczył to zachowanie biograf papieża Austen Ivereigh.

Zobacz także: Watykan otworzy swoje archiwum

Korespondent BBC w Watykanie zauważa, że w ciągu 13 minut nagrania (dostępnego na Vatican TV) papież witał się z 113 osobami. Niektórzy z nich całowali nawet papieża w obie ręce. Kiedy ceremonia zaczęła się przedłużać, zachowanie Franciszka się zmieniło. "Później spędził więcej czasu z ludźmi przed kościołem, w tym z wieloma na wózkach inwalidzkich" - dodał.

Czytaj też: Papież Franciszek przejdzie na weganizm w zamian za milion dolarów?
Watykan otworzy tajne archiwa. "Nie boimy się historii"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d26r8rq

Podziel się opinią

Share

d26r8rq

d26r8rq
Więcej tematów