Trwa ładowanie...
ycipk-3n7x1o

Kontrowersyjne zachowanie papieża. Nie pozwolił ucałować pierścienia

Franciszek w czasie spotkania z wiernymi zachował się nietypowo. Sieć obiegło nagranie, na którym widać, jak papież zabiera ręce przed osobami, które próbowały ucałować jego pierścień. Katoliccy komentatorzy są podzieleni w ocenie tego zachowania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek nie pozwolił części wiernych ucałować Pierścienia Rybaka
Papież Franciszek nie pozwolił części wiernych ucałować Pierścienia Rybaka (PAP/EPA, Fot: Maria Grazia Picciarella)
ycipk-3n7x1o

Chodzi o poniedziałkowe spotkanie Franciszka z wiernymi we włoskim Loreto. Sieć obiegło nagranie, na którym widać, jak papież zabiera ręce przed osobami, które próbowały ucałować jego pierścień.

Franciszek wita się z każdym podchodzącym, ściska dłonie, ale odmawia gestu pocałowania pierścienia. Papież energicznie zabierał dłoń za każdym razem, kiedy wierny chciał przyklękał, chcąc ucałować jego pierścień.

ycipk-3n7x1o

Papież zabiera ręce

Sprzyjający Franciszkowi jezuici podkreślają, że zwyczaj całowania Pierścienia Rybaka to relikt dawnych czasów, kiedy wszystkim władcom oddawano hołd w ten sposób. BBC zwraca uwagę, że chcąc być wiernym tradycji, katolicy powinni całować papieża w... czubek buta.

Franciszek ma jednak inne podejście. "Chce dialogu z wiernymi, a nie traktowania go jak świętej relikwii" - tłumaczył to zachowanie biograf papieża Austen Ivereigh.

ycipk-3n7x1o

Zobacz także: Watykan otworzy swoje archiwum

Korespondent BBC w Watykanie zauważa, że w ciągu 13 minut nagrania (dostępnego na Vatican TV) papież witał się z 113 osobami. Niektórzy z nich całowali nawet papieża w obie ręce. Kiedy ceremonia zaczęła się przedłużać, zachowanie Franciszka się zmieniło. "Później spędził więcej czasu z ludźmi przed kościołem, w tym z wieloma na wózkach inwalidzkich" - dodał.

Czytaj też: Papież Franciszek przejdzie na weganizm w zamian za milion dolarów?
Watykan otworzy tajne archiwa. "Nie boimy się historii"

ycipk-3n7x1o

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3n7x1o

ycipk-3n7x1o
ycipk-3n7x1o