PolskaKontrowersyjne ustawy w Senacie

Kontrowersyjne ustawy w Senacie

W środę Senat dyskutuje o nowelizacji ustawy o organizacji i trybie działania Rady Ministrów, która znosi ustawowe zapisy o udziale prezesów NIK i NBP w posiedzeniach rządu. Senatorowie omawiać będą również zmiany w ustawie o Służbie Cywilnej.

We wtorek Sejm zdecydował, że prezesi Narodowego Banku Polskiego i Najwyższej Izby Kontroli będą mogli uczestniczyć w posiedzeniach Rady Ministrów wyłącznie na zaproszenie premiera. Posłowie podjęli także decyzję, że do końca 2005 r. dyrektorzy generalni urzędów będą mogli - za zgodą premiera - decydować o zatrudnieniu na wyższych stanowiskach w Służbie Cywilnej osób spoza korpusu tej Służby.

Kluczowe decyzje Izba podjęła minimalną przewagą głosów, po wyjątkowo gorącej, pełnej sporów debacie. Rząd kieruje krajem i podejmuje decyzje w interesie elektoratu koalicji. Nie chcemy tych decyzji podejmować przy udziale opozycji - oświadczył minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik. Czy to oznacza, że to jest rząd RP, czy rząd SLD? - ripostował Antoni Macierewicz z LPR. Premier Leszek Miller zapewnił z całą powagą, że jego gabinet to rząd Rzeczypospolitej.

Administracja rządowa to królestwo pełniących obowiązki i zastępujących pełniących obowiązki. Instytucja Służby Cywilnej ma wzmocnić administrację, a nie ją paraliżować - mówił we wtorek Miller uzasadniając konieczność reorganizacji prac rządu.

Premier powiedział, że ustawa o Służbie Cywilnej jak na razie jest fikcją. Spośród 1700 stanowisk rządowych, które powinny być objęte po przeprowadzeniu konkursu, tylko w ok. 100 takie postępowanie miało miejsce. Reszta została obsadzona w trybie prowizorycznym.

Dodał, że poprawka do ustawy ma na celu usprawnienie państwa. Jego zdaniem, rozwiązania zaproponowane w poprawkach dotyczących Służby Cywilnej mają charakter tymczasowy i są obliczone na sytuacje nadzwyczajne.

Poprawki przewidują, że do końca grudnia 2005 r. dyrektor generalny urzędu administracji państwowej może wyrażać zgodę na obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej przez osobę nie będącą członkiem korpusu tej służby. Osoba taka ma zajmować powierzone jej stanowisko do czasu obsadzenia go w drodze konkursu.

Podczas środowego posiedzenia Senat zajmie się także nowelizację kodeksu pracy, która zakłada skrócenie urlopów macierzyńskich z 26 do 16 tygodni oraz nowelizacją ustawy o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Obraz

We wtorek wieczorem zapytaliśmy naszych internautów czy decyzja rządu, który chce obradować bez świadków jest słuszna. Do środowego południa w naszej sondzie wzięło udział prawie 2000 osób. 72% odpowiedziało, że "nie", 25% - "tak", a 3% nie ma w tej sprawie wyrobionego zdania. (mag)

Zobacz także:

senatsejmustawa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)