Kontrola w MON
Minister obrony Jerzy Szmajdziński zlecił Departamentowi Kontroli MON zbadanie w trybie pilnym doniesień tygodników na temat nieprawidłowości w przetargach na sprzęt dla polskiej armii.
"Wprost" opisał firmę Masterbiuro, której działalność - według tygodnika - jest przedmiotem śledztwa w aferze korupcyjnej w armii. Masterbiuro jest częścią holdingu, w skład którego wchodzi firma Banpol. Tam zatrudniony jest były szef wojsk inżynieryjnych generał Ryszard Żuchowski, który odszedł na emeryturę w lutym tego roku. A według "Newsweeka" to on w wojskach inżynieryjnych odpowiadał za zamówienia. Między innymi za zakup 13 niemieckich amfibii za 102 miliony złotych, które do tej pory nie trafiły do wojska. "Newsweek" twierdzi, że generał Żuchowski zaopiniował zakup tych maszyn, a następnie był przewodniczącym rady nadzorczej firmy, która pośredniczyła w ich zakupie.
Ryszard Żuchowski powiedział, że dziennikarze cytując go zachowali się nierzetelnie, a dodatkowo zbyt pochopnie skojarzyli pewne fakty. Generał wyjaśnił, że w firmie Banpol pracuje od czterech miesięcy, a jego komórka organizacyjna de facto jeszcze nie istnieje. Generał dodał, że wciąż uważa, iż decyzja o zakupie amfibii była słuszna, a wszystkie procedury przebiegły zgodnie z prawem.
Minister obrony Jerzy Szmajdziński powiedział, że liczy na szybkie wnioski z prac Departamentu Kontroli w resorcie. Poinformował, że departament ma zbadać prawdziwość postawionych zarzutów, kwestie merytoryczne oraz kwestie odpowiedzialności wymienionych w artykułach osób.
Minister Szmajdziński zapowiedział też, że weźmie udział w posiedzeniu sejmowej komisji obrony, która zamierza debatować nad ujawnionymi przypadkami korupcji w polskiej armii. Według niego, zostaną na nim przedstawiono bieżące procedury. Szmadzinski liczy też, że komisja zajmie stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o zamówieniach publicznych.
Jerzy Szmajdziński dodał, że - wbrew oczekiwaniom opozycji - na posiedzeniu komisji nie będzie informował na temat prowadzonego przez prokuraturę śledztwa w tej sprawie, ponieważ nie należy czynić niczego co mogłoby zaszkodzić postępowaniu prokuratorskiemu.
Do tej pory Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie aresztowała w tej sprawie siedem osób: trzech oficerów i czterech cywilów. 11 osobom zarzuca "ustawianie przetargów".