Trwa ładowanie...

Konsul honorowy w Meksyku odmówił przyjęcia orderu od prezydenta Dudy

Konsul honorowy w Meksyku odmówił przyjęcia odznaczenia z rąk Andrzeja Dudy. Alberto Stebelski-Orlowski, w czasie wizyty prezydenta w Meksyku, miał otrzymać Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Konsul honorowy w Meksyku odmówił przyjęcia orderu od prezydenta DudyŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d1p152g
d1p152g

"Forma protestu przeciw temu, co obecnie dzieje się w Polsce"

O nadanie Orderu Zasługi RP konsulowi Stebelskiemu-Orlowskiemu wnioskował minister spraw zagranicznych. Stebelski-Orłowski posiada jednak podwójne obywatelstwo - polskie i meksykańskie. W związku z tym, kancelaria prezydenta wystąpiła o uzyskanie zgody konsula na przyjęcie orderu.

Odpowiedź, jak podaje TVN24, która nadeszła z Meksyku, była jednak odmowna.

Stacja cytuje też działaczkę polonijną z Meksyku Jolantę Nitosławska-Romer: "odmowa przyjęcia przez konsula Stebelskiego-Orlowskiego odznaczenia od prezydenta to forma protestu przeciw temu, co obecnie dzieje się w Polsce".

Informacje na ten temat potwierdziła też Kancelaria Prezydenta.

d1p152g

Konsul honorowy RP w stanach Hidalgo, Mexico, Morelos, Puebla i Tlaxcala, obecnie przebywa poza terytorium Meksyku.

Prezydent odznaczył zasłużonych w działalności polonijnej w Meksyku

- Z dumą możemy mówić, że Polacy współtworzyli przez lata kulturę Meksyku i tworzą ją do dzisiaj - mówił w niedzielę (lokalnego czasu) Andrzej Duda w Ambasadzie RP w Mieście Meksyk, odznaczając "zasłużonych za działalność polonijną".

Prezydent odznaczył śpiewaka Leszka Zawadkę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej, za działalność na rzecz środowiska polonijnego w Meksyku”.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej „za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i historii, za działalność na rzecz środowiska polonijnego w Meksyku” odznaczeni zostali także: Marek Adamski, Luis Decelis Maciak, Hanna Kot-Arredondo, Józef Olechowski, Andrzej Rattinger-Aranda, ks. Wiesław Skowroński.

Źródło: WP, TVN24, Kancelaria Prezydenta

d1p152g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p152g
Więcej tematów