ŚwiatKonstytucja UE: od radości po wątpliwości

Konstytucja UE: od radości po wątpliwości

Rządy państw UE
z zadowoleniem mówią o historycznym dokumencie, jakim jest
przyjęta w piątek w Brukseli unijna konstytucja. Ugrupowania
opozycyjne mają wiele zastrzeżeń. Watykan deklaruje zadowolenie z
przyjęcia konstytucji, ale ubolewa nad brakiem odniesienia do Boga.

Konstytucja UE: od radości po wątpliwości
Źródło zdjęć: © AFP

Brytyjski premier Tony Blair powiedział po osiągnięciu kompromisu z innymi przywódcami unijnymi, że "jest to sukces Wielkiej Brytanii i sukces Europy".

Brytyjski minister ds. integracji europejskiej Denis McShane jest przekonany, że europejska konstytucja uczyni brytyjski głos w Europie donioślejszym i stworzy szansę na to, aby UE funkcjonowała efektywniej niż w przeszłości. Minister powiedział, że obawy eurosceptyków, jakoby Brytyjczykom groziła utrata kontroli nad polityką azylową są "niepoważne", a przestrogi przed "federalnym super-państwem" od początku były nieprawdziwe i oparte na kłamstwie.

Lider antyunijnej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Roger Knapman uważa, że premier Blair powinien już teraz rozpisać zapowiadane referendum w sprawie konstytucji i ustąpić, jeśli je przegra.

Przewodniczący eurosceptycznej partii konserwatywnej Michael Ancram sądzi z kolei, że "konstytucja będzie miała negatywny wpływ na miejsca pracy w Wielkiej Brytanii, poziom życia i demokrację". Konserwatyści twierdzą, że konstytucja zaszkodzi elastycznemu rynkowi pracy i brytyjskiemu sądownictwu.

Hiszpania zadowolona

Premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero wyraził satysfakcję z osiągnięcia porozumienia w sprawie konstytucji Unii Europejskiej, które - jak powiedział - umożliwia Europie "odnowienie kursu".

Konserwatywna opozycja hiszpańska oskarżyła rząd o "pokpienie sprawy" w Brukseli, twierdząc, że formuła podejmowania decyzji, przyjęta w unijnej konstytucji, wyklucza Hiszpanię z grona najbardziej wpływowych państw UE.

Zdaniem Zapatero, Hiszpania zdobyła większe możliwości wpływania na decyzje unijne w porównaniu z propozycjami Konwentu Europejskiego, który opracował wstępny projekt konstytucji. Według niego, osiągnięta formuła podejmowania decyzji jest "zrównoważona".

Porównując pozycję, jaką dawała Madrytowi Nicea z pozycją, wynikającą z przyjętej w piątek konstytucji UE, zastępca sekretarza generalnego Partii Ludowej (PP) Angel Acebes wyraził opinię, że "Hiszpanii nie ma już w grupie ważnych krajów" UE. Niemniej jednak, Acebes powitał samo przyjęcie konstytucji jako wydarzenie o historycznym znaczeniu.

"To konstytucja, której chcieliśmy"

Przyjmując w piątek pierwszą w historii konstytucję unijną, szczyt w Brukseli zapewnił UE "solidne i czytelne ramy", które trzeba teraz wypełnić wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństw - oświadczył przewodniczący Konwentu Europejskiego Valery Giscard d'Estaing.

Były prezydent Francji, pod którego przewodnictwem konwent przedstawicieli unijnych rządów i parlamentów wypracował przed rokiem projekt konstytucji dla UE, wezwał narody Europy, żeby zatwierdziły "to porozumienie o decydującym znaczeniu dla ich przyszłości".

Giscard podziękował unijnym przywódcom za to, że "zachowali zasadnicze zręby projektu przedstawionego przez Konwent Europejski". To konstytucja, której chcieliśmy. Jest tą konstytucją, której potrzebuje Europa - podkreślił.

Watykan zadowolony, ale nie do końca

Stolica Apostolska jest zadowolona z przyjęcia konstytucji europejskiej. Ubolewa jednak nad sprzeciwem niektórych rządów wobec propozycji umieszczenia w niej zapisu o chrześcijańskich korzeniach Europy - powiedział w sobotę dyrektor watykańskiego biura prasowego Joaquin Navarro-Valls.

Navarro-Valls określił przyjęcie konstytucji UE jako "ważny etap" integracji europejskiej. Zwrócił uwagę, że proces ten był "zawsze wspierany przez papieża".

Rosja docenia wysiłki Europy

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych powitało przyjęcie przez UE nowej konstytucji europejskiej, jako "ważny krok w kierunku umocnienia procesu integracji w łonie Unii oraz rozwoju współpracy na całym kontynencie"

Podzielamy pogląd, że przyjęcie konstytucji pozwoli Unii stać się "bardziej demokratyczną i przejrzystą" - powiedział rzecznik MSZ Aleksandr Jakowienko. Z pewnością pozwoli to także na przyspieszenie "procesu wyjaśniania uzasadnionych obaw Rosji" w stosunkach z UE - dodał.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)