Konstanty Radziwiłł: Różnica zdań nie powinna być powodem do tak radykalnego protestu
- Myślę, że tutaj cele są takie same. Różnimy się trochę w ocenie możliwości i w efekcie w tempie dochodzenia do tych zmian. Moim zdaniem taka różnica zdań absolutnie nie powinna być powodem do protestu, a już szczególnie do tak radykalnego protestu, jaki prowadzą rezydenci - ocenił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
"Po raz pierwszy w historii"
- Zapadła decyzja, że około 1,5 miliarda złotych zostanie skierowane do NFZ w ramach nowelizacji budżetu jeszcze na rok 2017. Środki te zostaną przeznaczone na nadwykonania - poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
- To bardzo wstydliwa cecha charakterystyczna tego niedofinansowanego systemu, z którym mamy do czynienia. Szpitale leczą i nie dostają za to pieniędzy. Teraz dostaną pieniądze wstecz za to, co zostało już wykonane. To w niesłychanym stopniu poprawi ich kondycję finansową, zwiększy możliwości diagnozowania, leczenia, przyjmowania pacjentów, ale także poprawi ich sytuację, jeżeli chodzi o pracowników - powiedział szef resortu zdrowia.
- To wszystko, o czym mówię, pokazuje, że projekt ustawy, który w ministerstwie zdrowia powstawał, to było trudne zadanie. Już od ubiegłego roku trzeba było zrobić mnóstwo analiz, przymiarek, że on jest realny. Że rząd pani premier Beaty Szydło traktuje zdrowie po raz pierwszy w historii naprawdę jako priorytet - dodał.
Tak pracują polscy lekarze. Podają sobie kroplówki, żeby wytrzymać dyżur
"To jest rozmiar dla budżetu państwa równoważny z programem 500 plus"
Z kolei wiceminister finansów Leszek Skiba powiedział na konferencji prasowej, że projekt godzi dwie ważne rzeczy. Z jednej strony realizuje cel społeczny, jakim jest stopniowe dojście do 6 proc. PKB w 2025 roku, a z drugiej strony zapewnia stabilność finansów publicznych.
- To jest rozmiar dla budżetu państwa równoważny z programem 500 plus - powiedział Skiba, odnosząc się do skali nakładów na ochronę zdrowia.
- Jeśli popatrzymy na te wszystkie wydatki razem, to tak naprawdę mamy ponad 116 miliardów złotych więcej, czyli tak naprawdę jest to program rewolucyjny, przełomowy. To 116 miliardów złotych wydatków więcej w perspektywie kilku lat i jednocześnie z pełnym zachowaniem stabilności finansów publicznych - stwierdził wiceminister finansów.
Wzrost nakładów na ochronę zdrowia
Systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB to jedna z głównych zapowiedzi ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. O wzrost finansowania od dawna apelowały także m.in. organizacje zrzeszające pacjentów i pracownicy medyczni.
Podwyższenie nakładów jest jednym z głównych postulatów lekarzy rezydentów, którzy 2 października rozpoczęli protest. Domagają się oni jednak podwyższenia nakładów do 6,8 proc. PKB w trzy lata.
Resort zdrowia szacuje, że w 2017 roku wydatki na ochronę zdrowia w odniesieniu do PKB z roku ubiegłego wyniosą 4,73 proc.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Źródło: WP. TVN24, PAP