Trwa ładowanie...
d28t7tf

Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego


Koncert londyńskiej Royal Philharmonic Orchestra pod batutą Shlomo Mintza rozpoczął w sobotę XII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

d28t7tf
d28t7tf

W konkursowych przesłuchaniach weźmie udział 51 skrzypków z całego świata, w tym 17 Polaków. Wśród uczestników są Japończycy, Koreańczycy, Amerykanie, Rosjanie, Austriacy i Francuzi.

Skrzypkowie zaprezentują 45-minutowy program, na który złożą się utwory patrona konkursu, a także Franciszka Schuberta, Krzysztofa Meyera.

Do drugiego etapu jury pod przewodnictwem Shlomo Mintza zakwalifikuje 24 skrzypków, do finałów 12. W skład jury wchodzą Konstanty Andrzej Kulka, Wanda Wiłkomirska, Victor Danchenko i Herman Krebbers.

Na zakończenie konkursu - 29 października - w koncercie galowym wystąpią: Nigel Kennedy, Daniel Stabrawa, Bartłomiej Nizioł oraz Sinfonia Varsovia. Specjalnie na konkurs Krzesimir Dębski napisał koncert skrzypcowy. Kompozytor powiedział, że utwór łączy elementy poważnej muzyki współczesnej i jazzowej.

d28t7tf

Jedną z imprez towarzyszących XII Międzynarodowemu Konkursowi Skrzypcowemu im. Henryka Wieniawskiego jest wystawa zatytułowana "Genius Stradivari", którą można oglądać od soboty w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.

Wszystkie koncerty i przesłuchania będą transmitowane na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia. Dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego Michał Merczyński - zapowiedział, że po raz pierwszy Polskie Radio wyda kronikę konkursu na płytach CD.

Konkurs imienia Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Pierwszy odbył się w 1935 roku w setną rocznicę urodzin wybitnego polskiego wirtuoza i kompozytora. (reb)

d28t7tf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28t7tf
Więcej tematów