PolskaKonkurs na koncepcję Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Konkurs na koncepcję Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Rozpisany został konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów, które powstanie w Markowej koło Łańcuta - poinformował historyk i jeden z inicjatorów utworzenia muzeum, Mateusz Szpytma.

"Architekci prace na konkurs mogą przesyłać do 26 października. Natomiast 23 sierpnia mija termin składania wniosków o dopuszczenie do konkursu" - powiedział PAP Szpytma.

Główną nagrodą jest zaproszenie do negocjacji na wykonanie dokumentacji projektu oraz 12 tys. zł. Konkurs przeprowadza Muzeum Zamek w Łańcucie.

W czerwcu 2008 roku sejmik województwa podkarpackiego podjął uchwałę o utworzeniu muzeum poświęconego Polakom ratującym Żydów na Podkarpaciu podczas II wojny światowej. Zdecydowano, że muzeum powstanie w Markowej koło Łańcuta.

"Wobec istniejących w Polsce, a w szczególności za granicą, stereotypów dotyczących relacji polsko-żydowskich podczas II wojny światowej, istnieje potrzeba pokazywania faktów, w dużej mierze nieznanych, wskazujących na pozytywne przejawy oddziaływań polsko-żydowskich" - czytamy w uzasadnieniu podjętej przed dwoma laty uchwały.

Zdaniem radnych wojewódzkich, muzeum ma pokazać "udział Polaków w ratowaniu osób narodowości żydowskiej w warunkach, gdy ukrywanie Żydów przez Polaków było rygorystycznie ścigane i - w odróżnieniu od okupowanej zachodniej Europy - było karane śmiercią".

24 marca 1944 roku w Markowej niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Zabili też szóstkę dzieci Ulmów; najstarsza Stasia miała 8 lat. W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów.

Józef Ulm urodził się w 1900 r. Był znanym w okolicy utalentowanym sadownikiem, hodował pszczoły i jedwabniki. Był także społecznikiem, bibliotekarzem i działaczem katolickim. Jego wielką pasją było fotografowanie. O 12 lat młodsza żona Wiktoria zajmowała się domem i dziećmi.

Podczas okupacji Ulmowie przechowywali w swoim domu ośmioro Żydów z rodzin Szalów i Goldmanów. Cała rodzina rozstała za to rozstrzelana. Zmarłe dzieci to: Stanisława, Barbara, Władysław, Franciszek, Antoni, Maria i nienarodzone. Izraelski Instytut Pamięci Yad Vaszem przyznał rodzinie Ulmów tytuł Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

W 2004 r. odsłonięto pomnik przypominający tamte zdarzenia. Muzeum zostanie zlokalizowane obok pomnika. Miejscowy samorząd zadeklarował przekazanie na ten cel gruntu. Ekspozycja ma być opisana w językach polskim, hebrajskim i angielskim. Od kilku lat do Markowej przyjeżdża młodzież z Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Według Szpytmy, w okresie okupacji niemieckiej w Markowej, oprócz rodziny Ulmów, w sześciu rodzinach ukrywało się ok. 20 osób narodowości żydowskiej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)