Koniec sezonu huraganowego. Pierwszy tak śmiercionośny od lat

Sezon huraganowy 2024 na Atlantyku był jednym z najbardziej niszczycielskich od dwóch dekad. Odnotowano 18 burz, z których 11 przekształciło się w huragany, a pięć osiągnęło najwyższą kategorię.

Koniec sezonu huraganowego. Pierwszy tak śmiercionośny od lat
Koniec sezonu huraganowego. Pierwszy tak śmiercionośny od lat
Źródło zdjęć: © East News | Rebecca Blackwell
Sara Bounaoui

Sezon huraganowy na Atlantyku oficjalnie zakończy się 30 listopada. W tym roku odnotowano 18 nazwanych burz, z czego 11 przekształciło się w huragany. Pięć z nich osiągnęło prędkość wiatru powyżej 179 km/h, co klasyfikuje je jako poważne huragany.

NOAA podkreśla, że średnio w sezonie występuje 14 burz, z czego siedem staje się huraganami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Koszmarne widoki po huraganie Milton. Spustoszył Florydę

Tragiczne skutki huraganu Helene

Huragan Beryl, który pojawił się na przełomie czerwca i lipca, stał się najwcześniejszym huraganem piątej kategorii w historii. Zwykle tak silne zjawiska formują się w sierpniu i wrześniu. Październikowy huragan Milton zaskoczył tempem intensyfikacji, przyspieszając o 145 km/h w ciągu 24 godzin.

Tegoroczny sezon zapisał się jako jeden z najbardziej śmiercionośnych. Huragan Helene, który zabił ponad 200 osób, był najtragiczniejszym od czasów huraganu Katrina w 2005 roku. Powodzie spowodowane przez Helene zalały Karolinę Północną, a straty materialne oszacowano na ok. 200 mld dolarów.

Straty są szacowana na 200 mld dolarów

Rok 2024 stał się drugim najbardziej kosztownym sezonem huraganowym w historii, ustępując jedynie 2017 roku, kiedy to huragan Harvey spowodował ogromne zniszczenia w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych. Straty materialne w tym roku są szacowane na ok. 200 mld dolarów.

Źródło: TVN24

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)