PolskaKoniec protestu służby zdrowia

Koniec protestu służby zdrowia

"Solidarność" zawiesza protest - powiedziała
przewodnicząca Rady Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ
"Solidarność" Maria Ochman wieczorem, po popołudniowym
spotkaniu prezydium Komisji Trójstronnej z przedstawicielami
rządu.

W spotkaniu ze strony rządu uczestniczyli: premier Marek Belka, minister zdrowia Marek Balicki, wicepremier, minister gospodarki i pracy Jerzy Hausner i minister sprawiedliwości Andrzej Kalwas.

Podjęliśmy tę decyzję po spotkaniu i konsultacjach z szefami regionów, gdzie trwały głodówki. Osiągnęliśmy to, co zakładaliśmy. Trzeba było aż takiej formy protestu, wyczerpującej dla nas i naszych rodzin, żeby to osiągnąć i żeby powołano trójstronny zespół branżowy służby zdrowia. Mam nadzieję, że te propozycje będą realizowane - podkreśliła Ochman.

Jak poinformował w piątek Marek Balicki, w przyszłym tygodniu rozpocznie prace powołany przy Komisji Trójstronnej zespół branżowy ds. służby zdrowia. To będzie nowa forma współdziałania - powiedział.

Na spotkaniu Komisji Trójstronnej związkowców poinformowano także o uruchomieniu przez prezydenta szybkiej ścieżki legislacyjnej dla projektu zmian kodeksu postępowania cywilnego (kpc) w części dotyczącej egzekucji komorniczych w zadłużonych zakładach pracy. Celem zmian jest uniemożliwienie zajmowania pieniędzy przeznaczonych na pensje.

Związkowców poinformowano także o działaniach podjętych przez ministra sprawiedliwości Andrzeja Kalwasa, który zwrócił się do prezesa Krajowej Rady Komorniczej o apel do komorników by do czasu zmian w kodeksie postępowania cywilnego zaniechali prowadzonych egzekucji środków z kont szpitali i zakładów opieki zdrowotnej.

Jak powiedziała Maria Ochman, widać realizację kilku istotnych spraw, w tym postulatu zabezpieczeń pracowniczych i osłon na wypadek przekształcenia lub upadłości zoz-ów. Premier z zainteresowaniem wysłuchał, że w naszej branży nie ma żadnych tego typu zabezpieczeń - podkreśliła.

Według niej, przewodniczący "Solidarności" Janusz Śniadek zapewnił, że jeśli deklaracje nie będą wypełniane, zaapeluje do wszystkich struktur "S" o włączenie się w protest służby zdrowia, który wtedy zostanie odwieszony.

W piątek w kilku miastach pracownicy szpitali nadal protestowali przeciwko obowiązującym od 5 lutego zmianom w kpc, które dotyczącą egzekucji komorniczych w zadłużonych lecznicach. Strajkujący chcą, aby komornicy nie mogli zajmować pieniędzy przeznaczonych na ich pensje.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)