ŚwiatKoniec kariery biskupa z Hiszpanii. "Został opętany"

Koniec kariery biskupa z Hiszpanii. "Został opętany"

Biskup Xavier Novell został oficjalnie pozbawiony prawa do świadczenia posługi kapłańskiej. Przedstawiciele Konferencji Episkopatu Hiszpanii uznali, że byłego egzorcystę opętał szatan (Wikiimedia Commons)
Biskup Xavier Novell został oficjalnie pozbawiony prawa do świadczenia posługi kapłańskiej. Przedstawiciele Konferencji Episkopatu Hiszpanii uznali, że byłego egzorcystę opętał szatan (Wikiimedia Commons)

13.12.2021 09:39

Konferencja Episkopatu Hiszpanii stwierdziła oficjalnie, że najmłodszy z hiszpańskich biskupów, Xavier Novell, musi być pozbawiony uprawnień duszpasterskich i wydalony ze stanu duchownego. To kara za ślub z pisarką książek erotycznych. Duchowni uznali, że biskup został opętany.

Chmury zbierały się nad 52-letnim duchownym z Hiszpanii już od jesieni. Wtedy media obiegła informacja o tym, że biskup Novell został opętany przez diabła i kobietę. Hiszpańskie gazety powoływały się wówczas na anonimową informację od jednego z duchownych z diecezji Solsony.

Biskup, który był też egzorcystą, miał wyjechać do małej wiejskiej miejscowości i zamieszkać z kobietą, poznaną przez niego podczas studiów demonologicznych. Partnerka księdza to 38-letnia rozwódka, psycholog, ekspertka do spraw satanizmu i autorka powieści erotycznych.

Biskup z Hiszpanii opętany

Kościelni hiszpańscy hierarchowie uznali, że to klasyczny przypadek opętania. Wezwali na pomoc Watykan, a papież Franciszek dwukrotnie miał zwracać się do biskupa o "poddanie się liturgicznemu obrzędowi uwolnienia od szatana".

"Kościół diecezjalny modli się za biskupa z całą nadzieją pokładaną w Panu"- głosił oficjalny komunikat diecezji Solsona. Modły nie pomogły. Biskup Xavier Novell i Silvia Caballol stanęli pod koniec listopada na ślubnym kobiercu. Ceremonia miała naturalnie cywilny charakter.

Najmłodszy hiszpański biskup został w niedzielę formalnie pozbawiony swoich uprawnień i zabroniono mu udzielania sakramentów i podawania się za osobę stanu duchownego. Jak donosi "The Guardian", zgodnie z prawem kanonicznym Novellowi zabroniono "wykonywania jakichkolwiek praw i obowiązków związanych z urzędem biskupim" i ostrzegano, że mogą wystąpić "inne możliwe konsekwencje".

Biskup nie może wykonywać żadnych funkcji związanych z dawnym tytułem, nie wolno mu udzielać sakramentów ani angażować się w żadną działalność dydaktyczną, zarówno publiczną, jak i prywatną.

W swojej działalności, którą prowadził przed wielkim zrywem serca, biskup Xavier Novell wsławił się przede wszystkim egzorcyzmowaniem. Był także uznawany za specjalistę od budzących kontrowersje terapii konwersyjnych dla gejów.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (180)
Zobacz także