Kongres USA przyjął plan wydatków na obronę. Jest 300 mln dolarów dla Ukrainy
Izba Reprezentantów przegłosowała w czwartek coroczny plan wydatków obronnych (NDAA) opiewający na łącznie 883,7 mld dolarów. Jest w nim 300 mln dolarów na zakup broni dla Ukrainy. Ustawa trafi do podpisu prezydenta Bidena.
Jak co roku Izba przegłosowała plan zdecydowaną większością głosów 310 z 428 kongresmenów. Już wcześniej projekt przyjął Senat, wobec czego ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Ustawa zakłada przeznaczenie łącznie 883,7 mld dolarów na cele obronne, z czego 841,4 dla Pentagonu. To o 28 mld więcej niż rok wcześniej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Zwrot na froncie? Ekspert mówi o reakcji na Kremlu
Plan wydatków zakłada m.in. największą podwyżkę płac żołnierzy od ponad 20 lat (5,2 proc.), największą dotąd kwotę na tzw. Pacific Deterrence Initiative, program inwestycje w obronność w regionie Indo-Pacyfiku - 14,7 mld. Dodatkowo NDAA umożliwi wdrożenie porozumienia partnerstwa AUKUS dotyczącego budowy australijskich okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, a także ustanowienie programu szkolenia i wzmacniania sił Tajwanu.
300 mln dolarów na zakup broni dla Ukrainy. Jest cień nadziei na nowy pakiet pomocowy
Ustawa przewiduje też wydatki 3,6 mld dolarów na Europejską Inicjatywę Odstraszania (EDI), plan inwestycji obronnych w Europie, w tym w Polsce. Zwiększone zostaną też wydatki na zakup i zwiększenie produkcji kluczowych rodzajów amunicji, w tym nowych pocisków ziemia-ziemia Precision Strike Mission (PrSM). Dodatkowo uproszczone mają zostać procedury pozyskiwania broni w związku z pomocą dla Ukrainy. Na zakup broni dla Ukrainy przeznaczono w ustawie 300 mln dol. Nie przedłużono natomiast ustawy Lend-Lease, na podstawie której Ukraina mogła wypożyczać sprzęt wojskowy, lecz która nie została wykorzystana ani razu.
Wśród innych zapisów zawartych w ustawie znajduje się m.in. zakaz wycofania USA z NATO bez zgody Senatu lub ustawy Kongresu, a także tymczasowe przedłużenie kontrowersyjnych uprawnień służb wywiadowczych do inwigilacji cudzoziemców bez konieczności uzyskiwania zgody sądu. Wbrew żądaniom części republikanów w kompromisowej wersji nie znalazły się zapisy zakazujące resortowi płacenia za podróż kobiet-żołnierzy, by mogły dokonać aborcji w stanie, w którym jest dozwolona.
Głosowanie nad NDAA było ostatnim głosowaniem izby przed udaniem się kongresmenów na planowaną świąteczną przerwę, która według kalendarza ma potrwać do stycznia. Oznacza to, że - o ile republikańskie kierownictwo Izby nie zdecyduje się zmienić planów lub zwołać nowego posiedzenia - Kongres nie przyjmie w tym roku dodatkowych środków na pomoc dla Ukrainy, o co zabiega Biały Dom.
Czołowy negocjator demokratów w Senacie, Chris Murphy, powiedział w czwartek, że rozmowy w sprawie kompromisu nt. reform imigracyjnych, które mają odblokować impas w sprawie pakietu środków, postępują, i wezwał izbę do pozostania w Waszyngtonie. Podobny apel wystosował wcześniej prezydent Biden.