Kongres Transplantologów: przyszłość transplantologii to przeszczep zespołów komórek
Pół tysiąca lekarzy specjalistów z Polski i zagranicy bierze udział w rozpoczętym w czwartek w Mikołajkach na Mazurach V Kongresie Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.
Podczas kongresu, który potrwa do 21 kwietnia, a odbywa się co dwa lata, specjaliści będą rozmawiać o problemach i przyszłości jakie czekają transplantologów w zakresie przeszczepów m.in. nerek, wątroby, trzustki, szpiku, płuc i serca.
Najbliższą przyszłość transplantologii naukowcy upatrują w przeszczepianiu zespołów komórek a nie całych narządów. Chodzi np. o przeszczepianie u ludzi chorych na cukrzycę wysp trzustkowych a nie samej trzustki - powiedział prof. Jacek Szmidt - prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.
Dalsza przyszłość w transplantologii według Szmidta to ogromna rola genetyki w przeszczepianiu narządów. Może dzięki genetykom będzie można budować narządy, bo transplantologia cierpi na odwieczny problem jakim jest ich brak. Przyszłość transplantologii to także problemy etyczne, którym poświęcone będzie sympozjum w przyszłym roku.
Ogromne znaczenie w transplantologii ma według prof. Szmidta odkrycie ludzkiego genomu. Dzięki temu będzie można przewidzieć choroby ludzi, będzie można także "zamawiać narządy" - twierdzi profesor. Odkrycia i postęp nauki pozwalają myśleć o możliwości przeszczepów głowy czy mózgu. Technicznie jest to możliwe, ale mam nadzieje, że nikomu nie przyjdzie to do głowy chociażby z etycznego punktu widzenia - uważa Szmidt.(aka)