PolskaKongres SKL początkiem integracji polskiej prawicy

Kongres SKL początkiem integracji polskiej prawicy

Uchwałę w sprawie tworzenia nowej
centroprawicowej formacji politycznej podjęli delegaci Kongresu
Stronnictwa Konserwatywno Ludowego - Ruch Nowej Polski, który
odbywał się w Warszawie. Według prezesa SKL-RNP Artura
Balazsa, "kongres jest początkiem drogi prowadzącej ku integracji
prawicy w Polsce".

20.09.2003 | aktual.: 20.09.2003 18:35

Kongres zaakceptował wstępne porozumienie z Ruchem Społecznym i wybrał polityka SKL-RNP, senatora Zbigniewa Religę, na przewodniczącego Komitetu Założycielskiego nowej formacji politycznej. List z inicjatywą stworzenia takiej formacji wystosował w lipcu tego roku do SKL-RNP szef RS i senator Bloku 2001 Krzysztof Piesiewicz.

Balazs przekonywał inne partie, środowiska i osoby o poglądach prawicowych i centroprawicowych do uczestniczenia w integracji politycznej. "Z Ruchem Społecznym chcemy iść wspólną drogą i budować nowoczesną formację. Zrobimy wszystko, aby prawica była razem" - powiedział Balazs. Natomiast Religa podkreślił: "Integracja jest jedynym wyjściem dla polskiej prawicy, a drzwi pozostaną otwarte dla wielu środowisk."

Zaproszeni goście z Ruchu Społecznego poparli projekt integracji politycznej prawicy. "Razem możemy więcej" - powiedział Piesiewicz. Poparł go też były premier, a obecnie członek Rady Politycznej RS, Jerzy Buzek który powiedział, że system polityczny Polski nie może obyć się bez silnej, jednej centroprawicy.

Kongres Ruchu Społecznego, na którym delegaci mają zdecydować o połączeniu z SKL-RNP, ma odbyć się na początku listopada, a druga część Kongresu SKL - nie później niż do 15 grudnia.

Kongres SKL-RNP podjął także uchwałę w sprawie wystawienia wspólnych list polskiej prawicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Delegaci sprzeciwili się też budowie Centrum przeciwko Wypędzeniom. Opowiedzieli się ponadto za odwołaniem w preambule Konstytucji Europejskiej do wartości chrześcijańskich.

Politycy SKL w ostatnich wyborach parlamentarnych ubiegali się o mandaty z list Platformy Obywatelskiej. Po wyborach część posłów SKL pozostała w klubie Platformy, a posłowie związani z Balazsem utworzyli w Sejmie własne koło. W styczniu ubiegłego roku SKL zjednoczył się z Porozumieniem Polskich Chrześcijańskich Demokratów (PPChD) i powstała nowa partia SKL-Ruch Nowej Polski. Obecnie SKL-RNP posiada w Sejmie 8 przedstawicieli i jednego senatora (Religę).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)