Kongres przedłuży ustawę antyterrorystyczną
Obie izby Kongresu USA uzgodniły kompromisową wersję ustawy przedłużającej ważność tzw. Aktu Patriotycznego, czyli ustawy antyterrorystycznej uchwalonej w 2001 roku, po ataku 11 września, która ma wygasnąć do końca roku.
08.12.2005 20:10
Republikańskiej większości udało się zachować w tekście ustawy kontrowersyjne zapisy krytykowane przez środowiska liberalne jako naruszające swobody obywatelskie.
Chodzi tu głównie o uprawnienie FBI do wglądu do danych osobistych zamieszczonych w rejestrach takich instytucji jak biblioteki publiczne, szpitale i prywatne przedsiębiorstwa. Sprzeciw krytyków budzi też prawo policji federalnej do podsłuchiwania rozmów telefonicznych bez nakazu sądowego.
"Ustawa Patriotyczna" byłaby przedłużona na dalsze cztery lata. Zaostrzyła ona poza tym kary za przestępstwa terrorystyczne i wzmocniła kontrolę na lotniskach.
Demokratyczny senator Russ Feingold - który w 2001 r. jako jedyny w Senacie głosował przeciwko ustawie - zapowiedział, że zablokuje jej przedłużenie metodą tzw. filibuster, czyli wygłaszania niekończących się przemówień, aby nie dopuścić do głosowania.
Inicjatywę Kongresu potępiła też Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich (ACLU), przodująca w walce z zaostrzaniem praw antyterrorystycznych. Zdaniem tej organizacji "Ustawa Patriotyczna" narusza przede wszystkim konstytucyjne prawo Amerykanów do prywatności.
Tomasz Zalewski