PolskaKongres Kobiet w Warszawie

Kongres Kobiet w Warszawie

"Partnerstwo, Solidarność, Różnorodność" - to motto przewodnie rozpoczynającego się dziś w Warszawie Kongresu Kobiet. W debatach i spotkaniach weźmie udział blisko10 tysięcy pań z całej Polski oraz goście z 32 krajów świata.

Kongres Kobiet w Warszawie
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Warżawa

Jak mówi Henryka Bochniarz, jubileuszowy - piąty kongres to okazja do podsumowań. Szefowej Konfederacji Lewiatan dodaje, że kiedy organizowany był pierwszy kongres, wydawało się, że będzie to jednorazowa inicjatywa, a okazało się, że ten ruch się rozwija i jest potrzebny. Po raz pierwszy na Kongresie Kobiet zaplanowano dyskusje o mężczyznach i ich problemach pod hasłem "Mężczyzna - istota nieznana".

Gośćmi kongresu będą premier Donald Tusk,z minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz małżonka prezydenta Anna Komorowska.

Podczas dwudniowych obrad w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki zaplanowano 5 sesji plenarnych i 25 paneli dyskusyjnych. Poruszane tematy będą dotyczyć między innymi: przyszłości Europy i Polski, solidarności międzypokoleniowej, trudnych relacji z bliskimi oraz różnorodności kulturowej. W kuluarach - jak co roku - zostanie zorganizowany Park Kobiet, gdzie zaprezentuje się ponad stu wystawców. Zaplanowano także warsztaty dotyczące autoprezentacji i zdrowia.

Uczestniczki kongresu będą mogły obejrzeć film "Dzień Kobiet". Wieczorem (20:30) w Koncercie dla Partnerstwa wystąpi Andrzej Sikorowski z córką Mają. Kongres zakończy jutro po południu recital Marysi Sadowskiej.

Kongres Kobiet powstał w czerwcu 2009 roku jako ruch społeczny, aktywizujący kobiety w Polsce społecznie i politycznie. Punktem wyjścia były działania podjęte wokół organizacji pierwszego Kongresu Kobiet, czyli zjazdu ponad czterech tysięcy kobiet z całego kraju, które dyskutowały o wkładzie kobiet w historię ostatniego 20-lecia w Polsce.

Obecnie Kongres Kobiet jest społeczną inicjatywą zrzeszającą osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, dziennikarstwa, związków zawodowych, związków pracodawców oraz wiele innych. Kongres skupia kobiety z całej Polski, o różnych poglądach, wywodzące się z różnych środowisk. Nie jest związany z żadną instytucją ani z żadną partią polityczną.

W styczniu 2010 roku społeczny ruch został sformalizowany i powstało Stowarzyszenie Kongres Kobiet.

Zarówno pierwszy, jak i drugi Kongres Kobiet sformułowały wiele postulatów, wśród których znalazły się: wprowadzenie parytetów płci na listach wyborczych, powołanie niezależnego rzecznika do spraw równości, sporządzanie corocznego raportu w Sejmie o sytuacji kobiet, skuteczna polityka prorodzinna, refundacja zapłodnienia in vitro, ochrona kobiet i dzieci przed przemocą oraz reforma systemu edukacji - tak, aby przeciwdziałał on dyskryminacji kobiet.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (89)