Trwa ładowanie...

Konflikt między Ukrainą i Rosją. Tusk: rosyjska wersja zdarzeń ws. Krymu jest niewiarygodna

• Szef RE Donald Tusk rozmawiał z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką

• Powiedział, że "podobnie oceniają sytuację na Krymie i w Donbasie"

• Rosja: Ukraina planowała atak terrorystyczny, chcieli odbić Krym

• Petro Poroszenko: rosyjskie oskarżenia to fantazje i cyniczny pretekst

Share
Konflikt między Ukrainą i Rosją. Tusk: rosyjska wersja zdarzeń ws. Krymu jest niewiarygodna
Źródło: AFP, Fot: Petros Karadjia
d16zfwo

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, że obaj podobnie oceniają sytuację na Krymie i w Donbasie, a rosyjska wersja zdarzeń jest niewiarygodna.

W ub. tygodniu rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa podała, że Ukraińcy planowali przeprowadzenie na Krymie ataku terrorystycznego, którego celem byłaby krytyczna infrastruktura. Według FSB zlikwidowano tworzącą się ukraińską siatkę szpiegowską i udaremniono próbę przerzucenia innej grupy dywersyjnej na Krym; podczas akcji zginęło dwóch Rosjan.

d16zfwo

Informacjom FSB kategorycznie zaprzeczyły ukraińskie ministerstwo obrony i wywiad wojskowy, który miał - według Moskwy - organizować dywersję. Poroszenko oświadczył natomiast, że rosyjskie oskarżenia to fantazje i cyniczny pretekst do dalszych militarnych gróźb wobec Kijowa.

"Podobnie oceniamy sytuację na Krymie i w Donbasie. Rosyjska wersja zdarzeń jest niewiarygodna" - napisał po rozmowie z Poroszenką na Twitterze Tusk.

Po ubiegłotygodniowych wydarzeniach zarówno UE jak i Stany Zjednoczone wezwały Rosję i Ukrainę do zaprzestania działań, które mogłyby doprowadzić do eskalacji konfliktu. Krym ostrzegł, że Rosja może zerwać stosunki dyplomatyczne z Kijowem, jeśli - jak to określono - kryzys związany z incydentami na Krymie i ukraińskimi sabotażystami się pogłębi.

d16zfwo

Szef Rady Europejskiej poinformował również, że rozmowach z byłym premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem oraz Petro Poroszenką dobrze ocenia stan przygotowań do liberalizacji wizowej.

Komisja Europejska już w kwietniu zaproponowała zniesienie przez UE wiz dla obywateli Ukrainy, uznając, że tamtejszy rząd z sukcesem wdrożył konieczne reformy.

Obecnie sprawą zajmuje się Parlament Europejski. W lipcu komisja spraw zagranicznych PE przyjęła opinię, w której opowiada się za zniesieniem wiz unijnych dla Ukraińców.

Gdy propozycja KE zostanie przyjęta przez europosłów i rządy państw UE, obywatele Ukrainy, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać bez wizy do strefy Schengen na okres do 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

d16zfwo

Podziel się opinią

Share
d16zfwo
d16zfwo
Więcej tematów