Nowe obostrzenia? Niedzielski pytany o decyzje Ministerstwa Zdrowia
- Przewidujemy, że kumulacja zakażeń wariantem Omikron nastąpi w Polsce pod koniec stycznia - stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej. Odpowiedział też na pytanie Wirtualnej Polski o ewentualne nowe obostrzenia.
Obecna na konferencji prasowej reporterka Wirtualnej Polski pytała ministra zdrowia, czy w nadchodzącym czasie można spodziewać się decyzji o wprowadzaniu nowych obostrzeń.
- Tak jak przedstawiłem informację dotyczącą interpretacji tej zwiększonej liczby zakażeń w ostatnich dniach identyfikujemy jako anomalię, a nie zmianę trendu - powiedział. - Jeśli mielibyśmy argumenty, że jednak to jest zmiana trendu, to oczywiście takie decyzje będą podejmowane, ale na tę chwilę takiej decyzji nie ma - dodał.
Pytany o rozszerzenie działania paszportów covidowych wskazał, że trwają prace nad przepisami w tej sprawie. - Dziś w parlamencie odbywa się wysłuchanie publiczne ustawy, która ma wprowadzić podstawę prawną do szerszego użycia paszportów covidowych - poinformował.
Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego
- Pochodzimy do tej sprawy w sposób partnerski, oparty na dialogu, wysłuchujący argumentów obu stron, ale my jesteśmy zdeterminowani, zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i cały rząd, jednoznacznie popieramy tę ustawę - mówił. - Musimy się tego nauczyć widzimy już w tej chwili, że w wielu miejscach kinach czy teatrach te rozwiązania już się stosuje - zaznaczył.
Szef resortu zdrowia odniósł się również do wskazanego w rozporządzeniu terminu wprowadzania obowiązku szczepień dla medyków i pracowników niemedycznych ochrony zdrowia. - W przypadku pojawiania się takich sygnałów niepokojących, czy też bardziej niepokojących dotyczących Omikronu ja będę chciał przyspieszyć w prowadzenie tego obowiązku - stwierdził.
Niedzielski dodał również, że rozważane jest rozszerzenie obowiązku szczepień. - Jeżeli chodzi o pozostałe grupy, to tak jak powtarzamy, prowadzimy dialog w pierwszej kolejności dotyczący służb mundurowych, ale również z perspektywą rozmawiania o grupie nauczycieli - przekazał.
Omikron zdominuje statystyki jeszcze w styczniu?
Niedzielski rozpoczął konferencję od omówienia najnowszych danych epidemicznych. Podkreślił, że odnotowywane wzrosty nie są zdaniem MZ wynikiem zmiany trendu. - Bardzo dokładnie przyglądaliśmy się liczbom i interpretujemy tę zwiększoną liczbę zakażeń jako anomalię, nie jako zmianę trendu, a jako anomalię poświąteczną - powiedział.
- Niezależnie od tej interpretacji podejmujemy kroki do przygotowania się na decyzje związane z pojawianiem się Omikronu - poinformował Niedzielski. Zaznaczył, że dostępne w tej chwili dane sugerują, że zjadliwość Omikronu jest mniejsza niż Delty.
- Przewidujemy że pojawienia się Omikronu w ten sposób, że on zacznie dominować nastąpi gdzieś w okolicach końca stycznia - powiedział. - Jeżeli ta zwiększona fala zakażeń pojawi się w drugiej połowie stycznia to my zwiększamy teraz zasoby materiałów, ale przede wszystkim przygotowujemy plany zwiększenia infrastruktury w postaci dodatkowych łóżek - przekazał.
Opieka przedszpitalna i wytyczne dla lekarzy
- Przygotowaliśmy rozwiązania, które mają wzmocnić opiekę przyszpitalną, dedykowaną pacjentom którzy są na wczesnym stadium choroby - powiedział minister zdrowia.
Zaapelował do pacjentów w wieku powyżej 50 lat, by w przypadku dodatniego wyniku testu skorzystali z przesłanego im pulsoksymetru. - Namawiam wszystkich którzy mają pozytywne wyniki testów, by dotarli do momentu zarejestrowania się do programu PulsoCare.
- Po pierwsze pacjentowi należy się opieka w okresie przedszpitalnym i to jest odpowiedzialność lekarzy rodzinnych - mówił Niedzielski podsumowując konferencję. Podkreślił również, że taka pomoc nie powinna ograniczać się wyłącznie do teleporady.
- W przypadku pogorszenia się stanu pacjenta, pacjenta ma prawo domagać się takiego zorganizowania by mogła odbyć się wizyta. Każda odmowa, każde nieudzielenie takiej pomocy, to jest naruszenie, co wiąże się z odpowiednimi przepisami dotyczącymi sankcji - wskazał. Zaznaczył, że w egzekwowaniu takich sankcji pomóc może Rzecznik Praw Pacjenta.
Wciąż bardzo wysoka liczba zgonów
W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby wykrytych zostało 17 196 nowych zakażeń koronawirusem. Z danych przedstawionych przez resort wynika również, że COVID-19 przyczynił się do śmierci kolejnych 632 osób.
O tym, czy utrzymująca się wysoka liczba zgonów będzie dla rządu podstawą do podjęcia kroków w postaci wprowadzenia nowych obostrzeń, mówił w Pierwszym Programie Polskiego Radia Piotr Mueller. - Spodziewam się, że będziemy szli w kierunku utrzymania aktualnych obostrzeń, natomiast analiza dzisiejszych danych pozwoli nam to ostatecznie zatwierdzić - stwierdził.
Rzecznik rządu dodał, że najprawdopodobniej zostaną wydane dyspozycje do wzmożonego kontrolowania przestrzegania obowiązujących restrykcji. - Jeszcze mocniejsza kontrola przez inspekcje sanitarną policji. Kontrole w hotelach, restauracjach, tam, gdzie są duże grupy ludzi w jednym miejscu - powiedział.
Postawę rządu wobec pandemii ocenił w programie WP "Newsroom" dr Konstanty Szułdrzyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. - Pamiętajmy, że jeśli nie walczymy z pandemią, to część pacjentów niestety może umrzeć. Oprócz dostawiania nowych łóżek, trzeba produkować nowe trumny - wskazał. - Pewne uwarunkowania polityczne nie bardzo ułatwiają racjonalną politykę – dodał