Konfederacja składa pozew wyborczy przeciwko "Wyborczej". "Zaczęła się kampania, czas kogoś pozwać"
Konfederacja złożyła pierwszy pozew w trybie wyborczym. Chodzi o artykuł omawiający program ugrupowania w zakresie opieki zdrowotnej na łamach "Gazety Wyborczej", której politycy zarzucili "manipulacje".
- Zaczęła się kampania, czas najwyższy kogoś pozwać - powiedział w czwartek Krzysztof Bosak, lider Konfederacji i jej kandydat na prezydenta w wyborach w 2020 roku.
Irytację Konfederacji, jak wyjaśniali przedstawiciele ugrupowania w trakcie konferencji przed stołecznym Sądem Okręgowym, wywołała analiza propozycji nowych rozwiązań partii w zakresie zdrowia, która została opublikowana w "GW".
"Polska ochrona zdrowia znajduje się od lat w wielowymiarowym i pogłębiającym się kryzysie. Jest to dostrzegalne zarówno w międzynarodowych rankingach i statystykach, jak też odczuwalne na gołej skórze przez niemal każdego, kto musi korzystać z państwowego systemu ochrony zdrowia" - ocenia program partii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Konfederaci przekonują, że Polska nie potrzebuje dosypywania więcej pieniędzy do "dziurawego worka", ale systemowej reformy i wdrożenia innego modelu. Zaproponowali likwidację państwowego monopolu NFZ i umożliwienie pacjentom dokonywania swobodnego wyboru ubezpieczyciela. Składki zdrowotne miałyby trafiać do NFZ i być rozdzielane w formie bonu zdrowotnego pomiędzy wszystkich pacjentów.
- Zaraz z dziesiątków źródeł dowiedzieliśmy się, że Konfederacja chce zabrać ludziom dostęp do ochrony zdrowia, że chce wprowadzić jakiś limit wydatków, powyżej którego trzeba będzie dokładać z własnej kieszeni, że będzie wymagać dodatkowych ubezpieczeń - denerwował się Michał Wawer.
Konfederacja pozywa "Gazetę Wyborczą". Za "kłamliwą" ocenę programu partii
Konfederaci tłumaczą, że ich propozycja nawiązuje do sytuacji w Niemczech. Tyle tylko, że Niemcy wydali w 2021 roku na ochronę zdrowia 474 miliardy euro, Polska z kolei 141 miliardów złotych. Dziennikarze wyliczyli więc, że po podzieleniu polskiego budżetu przeznaczonego na opiekę zdrowotną, na leczenie jednego obywatela wydać będzie można 4340 złote.
- Skąd ta kwota? My nie podawaliśmy jej - oburzał się Krzysztof Bosak. Dodał, że ugrupowanie nie pozwoli kłamać na swój temat i skorzysta ze swoich praw.
Choć wiele mediów krytykowało zdrowotną koncepcję Konfederacji, wybór padł na "Wyborczą". Michał Wawer ocenił, że jej publikacja jest wyjątkowo szkodliwa, bo przekazuje "perfidne kłamstwa" na temat programu Konfederacji, bo wprowadza w błąd co do postulatów partii.
- A przecież wiadomo, że większość Polaków naszego programu nie czytała - powiedział Wawer. Wyjaśnił, że ugrupowanie domaga się przeprosin od spółki Agora, wydawcy "Gazety", usunięcia publikacji i wpłacenia 20 tysięcy złotych na organizację Marszu Niepodległości.