Trwa ładowanie...

Konfederacja komentuje sprawę Banasia. "Jest zlecenie z Nowogrodzkiej na szefa NIK"

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego w środę 28 kwietnia przeszukali domu syna szefa NIK, Jakuba Banasia. Działania służb tego samego dnia skomentował sam Marian Banaś. W czwartek z kolei do sprawy podnieśli się członkowie Konfederacji. - Widać, że jest zlecenie z Nowogrodzkiej na obecnego szefa NIK - ocenił lider ugrupowania Robert Winnicki.

Share
Posłowie Konfederacji skomentowali akcję służb w domu syna Mariana Banasia
Posłowie Konfederacji skomentowali akcję służb w domu syna Mariana BanasiaŹródło: EASTNEWS, Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d1f2pgg

Posłowie Konfederacji Robert Winnicki i Dobromir Sośnierz w czwartek odnieśli się podczas konferencji prasowej do sprawy prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Mariana Banasia.

CBA w domu syna Mariana Banasia. Konfederacja komentuje

Przypomnijmy, że Marian Banaś w środę 28 kwietnia wygłosił oświadczenie. Prezes Najwyższej Izby Kontroli odniósł się m.in. do tego, że w środę rano agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do podwarszawskiego domu jego syna, Jakuba Banasia. Jako pierwsza o tym incydencie poinformowała Wirtualna Polska.

d1f2pgg

- Działania operacyjne wobec mojego syna nie mogą być rozpatrywane bez kontekstu, jakim są opublikowane wczoraj przez media fragmenty wyników kontroli, dotyczącej organizacji wyborów korespondencyjnych na urząd prezydenta RP, które miały odbyć się w maju 2020 roku - powiedział w środę Marian Banaś. Zaznaczył, że również we wtorek NIK zapowiedział opublikowanie pełnej treści wyników kontroli 18 maja 2021 r.

Winnicki: widać, że jest zlecenie z Nowogrodzkiej na obecnego szefa NIK

Robert Winnicki nazwał przeszukanie domu syna szefa NIK "skandaliczną akcją, polegającą na presji politycznej wobec Najwyższej Izby Kontroli".

- Widać, że jest zlecenie z Nowogrodzkiej na obecnego szefa Najwyższej Izby Kontroli, ponieważ przez dwa lata nie udało się zebrał materiałów, które wskazywałyby na to, że szef NIK nie powinien pełnić swojej funkcji i zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej - powiedział lider Konfederacji. Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch lat śledztwa ws. Mariana Banasia "mieliśmy najścia na mieszkania nie tylko Mariana Banasia, również jego najbliższych: córki i syna".

- Istnieje potrzeba politycznego gonienia króliczka, nie złapania (…). Istnieje potrzeba polityczna, żeby Mariana Banasia odwieść od kontrolowania władzy - kontynuował Winnicki. - Konfederacja składała i będzie składać do NIK wnioski o kontrole, chociaż w Ministerstwie Zdrowia tak jak ostatnio (…). O to, żeby NIK skrupulatnie przyglądał się i patrzył tej władzy na ręce - dodał.

d1f2pgg

"Te działania muszą się spotkać z odpowiedzialnością karną"

Poseł podkreślił też, że "NIK jest organem niezależnym, na który nie wolno wywierać presji władzy państwowej".

- Te działania, które podejmuje dzisiaj rząd, które podejmuje Mariusza Kamiński na zlecenie Nowogrodzkiej, i za które odpowiada wicepremier ds. bezpieczeństwa, a które szef NIK nazwał wczoraj państwem policyjnym - a wręcz bolszewizmem - muszą spotkać się w konsekwencji z odpowiedzialnością karną urzędników, którzy za to odpowiadają - ocenił.

Sośnierz o akcji CBA w domu syna Banasia. "Rozkład wewnętrzny państwa polskiego"

Po chwili głos zabrał poseł Dobromir Sośnierz. - To, co widzimy to jest kolejny etap rozkładu wewnętrznego państwa polskiego - oświadczył.

- Ten atak na NIK dyktowany wyłącznie bieżącymi potrzebami politycznymi jest kolejnym dowodem na to, że PiS nie szanuje żadnej instytucji - oznajmił poseł.

d1f2pgg

Konfederacja: wzywamy do opublikowana raportu poświęconego wyborom kopertowym

- Wzywamy do Banasia do jak najszybszego opublikowana raportu poświęconego wyborom kopertowym. Wzywamy rząd, wzywamy pana Mariusza Kamińskiego do odpowiedzi, dlaczego służby specjalne w ten sposób nękają otoczenie prezesa NIK i dlaczego śledztwo, które prowadza ponad dwa lata, nie przynosi żadnych konkluzji - skwitował Robert Winnicki.

Negocjacje z PiS. Joanna Scheuring-Wielgus ujawnia "mocniejszy punkt"

Źródło: Wiadomości WP

Przeczytaj także:

d1f2pgg
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1f2pgg

Podziel się opinią

Share
d1f2pgg
d1f2pgg
Więcej tematów