PolskaKoncert poświęcony pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Koncert poświęcony pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Koncert poezji śpiewanej w hołdzie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, jego żonie Marii oraz Tomaszowi Mercie z resortu kultury, którzy zginęli w sobotniej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, odbył się na Zamku Królewskim w Warszawie.

15.04.2010 | aktual.: 15.04.2010 22:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W koncercie uczestniczyła córka tragicznie zmarłej prezydenckiej pary, Marta Kaczyńska, oraz żona i córki podsekretarza stanu w ministerstwie kultury Tomasza Marty.

"Spotykamy się w miejscu, które wiele znaczy, w miejscu, które zostało obrócone wniwecz, ale zostało odbudowane.(...) To było miejsce, którego gośćmi nadzwyczajnym wielokrotnie byli Maria i Lech Kaczyńscy, towarzyszyli nam w tak wielu wydarzeniach artystycznych. Tomasz Merta - strażnik pamięci historycznej, sam dziś tej pamięci się domaga. Będziemy pamiętać" - zapewnił obecny na uroczystości minister kultury Bogdan Zdrojewski.

"Mój mąż by człowiekiem, który kochał kulturę, rozumiał jak ona jest ważna, jak jest wielka (...) Żywił dla twórców, artystów ogromny podziw, najgłębszy szacunek. Podkreślał, że to oni dokonują największego dzieła, do jakiego zdolny jest człowiek. Mówił, że to od artystów zależy to, czy przeniesiemy w przyszłość człowieczeństwo. (...) Chciałam byście państwo wiedzieli jak bardzo byliście mu drodzy, jak wasza praca była dla mojego męża ważna" - mówiła do zebranych gości wdowa po Tomaszu Mercie, Magda Merta.

W koncercie uczestniczyło wielu ludzi kultury, m.in. prezes Związku Artystów Scen Polskich Joanna Szczepkowska, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, dyrektor Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena Elżbieta Penderecka, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, aktor Jerzy Zelnik, satyryk Jan Pietrzak, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski oraz duszpasterz środowisk twórczych, ks. Wiesław Niewęgłowski.

Wykonano utwory ks. Jana Twardowskiego z muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego. Wystąpili Ewa Błaszczyk, Krzysztof Kolberger oraz muzycy z żoliborskiego Stowarzyszenia Muzyka Bez Granic.

Organizatorem spotkania byli minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Komentarze (0)