Polska"Komuś mogło zależeć, by zaostrzyć spór Polska-Rosja"

"Komuś mogło zależeć, by zaostrzyć spór Polska-Rosja"

- O ile ja znam Związek Sowiecki i Rosję, to w takich sprawach nie ma zdarzeń przypadkowych, w sposób oczywisty działanie Rosjan było zamierzone, tylko jest pytanie, kto tak postanowił i dlaczego akurat teraz zamieniono tablice - powiedział dyrektor Studium Europy Wschodniej UW Jan Malicki komentując zamianę tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.

- Kluczową sprawą dla wyjaśnienia tej kwestii jest odpowiedź na pytanie, kto postanowił o zamianie tablicy - czy decyzja zapadła na szczeblu okręgu, co wydaje się wykluczone, bo władze okręgu nie miałyby odwagi podjąć takiej decyzji - bez nakazu lub zgody władz federalnych. Jeśli decyzję podjęła Moskwa, to jest pytanie, czyj był ten pomysł - rządu, prezydenta, FSB, czy służb wojskowych - zastanawia się Jan Malicki.

- Nie należy wykluczyć, że komuś zależało na zaostrzeniu stosunków nie tylko na linii Polska-Rosja, ale także jeśli chodzi o stosunki polityczne w Polsce. Rosja od bardzo dawna próbuje wpływać na scenę polityczną w Polsce, bardzo umiejętnie grając sprawami smoleńskimi - zauważa naukowiec.

Jak dodaje, termin zamiany tablicy też nie jest przypadkowy. - To zostało w sposób absolutnie świadomy zrobione przed rocznicą katastrofy smoleńskiej, przed wizytą prezydenta Bronisława Komorowskiego - podkreślił Malicki.

Dodał, że to zdarzenie doprowadzi do gwałtownego zaostrzenia sporu politycznego w Polsce, i to w sytuacji, gdy wydawało się, że pierwsza rocznica katastrofy spowoduje pewne złagodzenie konfliktu, bo w mediach nastąpił przecież powrót do serdecznego wspominania ofiar katastrofy.

- Wizyta prezydenta się odbędzie, ale w tej sytuacji, jest pytanie, czy ktoś się zdecyduje na złożenie wieńca, przy takiej dość skandalicznej sytuacji - powiedział Malicki.

Zaznaczył, że nikt nie mówi o kwestii formalnej - tablica jest na terytorium obcego kraju i zazwyczaj według utartych zwyczajów, wszelkie pomniki są uzgadniane z gospodarzem, zasada dwujęzyczności napisów też w zasadzie w całym świecie jest honorowana. W tym sensie ja rozumiem w pełni żądania rosyjskie w sensie czysto formalnym. Ale fakt, że zrobiono to w nocy, wycięto napis Katyń i że zrobiono to tuż przed rocznicą kompromituje stronę rosyjską - podsumował naukowiec.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (231)