Komunistyczna Partia Chin. Najsilniejsza organizacja Państwa Środka
W październiku 2022 roku odbywa się XX zjazd Komunistycznej Partii Chin. To jedno z najważniejszych wydarzeń współczesnej historii zgromadzenia - ma miejsce po światowej pandemii koronawirusa, w czasie niestabilnej sytuacji geopolitycznej i w momencie, w którym Chiny czekają "olbrzymie wyzwania". W czasie zjazdu, w którym wezmą najważniejsi delegaci, wyłoniony zostanie skład organów partii, której historia sięga 1921 roku.
Komunistyczna Partia Chin, Zhongguo Gongchandang to największa partia polityczna na świecie. Według danych z 2021 roku należy do niej przeszło 95 milionów osób.
Komunistyczna Partia Chin - historia
Komunistyczna Partia Chin została założona przez kilku idealistów, którzy w 1921 roku proklamowali utworzenie w państwie filii Kominternu, czyli komunistycznej międzynarodówki. Do 1927 roku partia współpracowała z Kuomintangiem - Narodową Partią Chin. Później pomiędzy ugrupowaniami toczyła się wojna domowa, którą zawieszono w latach 1937-1945, na czas wojny trwającej pomiędzy Chinami i Japonią. Ostatecznie, wojnę domową zakończyło proklamowanie utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej, które miało miejsce w 1949 roku.
Komunistyczna Partia Chin - profil polityczny
Początkowo KPCh czerpała z założeń leninizmu, przyjmując zasadę centralizmu demokratycznego. Później w jej programie znalazły się elementy znane z radzieckiego komunizmu. Obecnie, oficjalną ideologią Komunistycznej Partii Chin jest marksizm-leninizm - choć wielu analityków zauważa odejście od ortodoksyjnych założeń tej ideologii oraz tradycyjnego maoizmu. Po światowym kryzysie, który rozpoczął się w 2008 roku, partia przejawia krytyczne stanowisko wobec globalizacji i kapitalizmu.
Struktura Komunistycznej Partii Chin
Obecnie struktura partii zawiera 6 najważniejszych organów, z których najwyższym jest Komitet Centralny. Jego obrady odbywają się co najmniej raz na 5 lat. Kolejnym organem, wymienionym w konstytucji partyjnej jest Stały Komitet Biura Politycznego Komitetu Centralnego. W jego skład wchodzi 7 osób. Poza nimi, ważnymi instytucjami partii są:
- Biuro Polityczne, składające się z 25 członków
- Sekretariat - czołowe ciało administrujące KPCh
- Centralna Komisja Wojskowa
- Centralna Komisja Kontroli Dyscyplinarnej, która nadzoruje działalność kadr partyjnych. To ramię partii zajmuje się także zwalczaniem korupcji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zjazdy Komunistycznej Partii Chin
Zjazdy krajowe KPCh odbywają się średnio co 5 lat. Oficjalnie podczas spotkań zatwierdzane są zmiany wprowadzane w konstytucji partyjnej oraz wybierani są członkowie Komitetu Centralnego i Biura Politycznego. W praktyce zjazdy służą ogłoszeniu celów politycznych i kierunku rozwoju Chin w kolejnych latach.
Podczas odbywającego się w 2022 roku, XX zjazdu partii poruszono między innymi kwestię wszechstronnego rozwoju kraju - zarówno w kontekście gospodarczym, jak i politycznym, środowiskowym, społecznym i kulturalnym. Podczas odbywającego się w niedzielę, 16 października przemówienia, przewodniczący partii i przywódca Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping zapowiedział zaostrzenie retoryki dotyczącej kwestii Tajwanu. Jak oświadczył, Chiny dążą do pokojowego zjednoczenia z Tajwanem, podkreślając, że "rozwiązanie kwestii Tajwanu powinno być w rękach Chińczyków". Dwudziesty zjazd Komunistycznej Partii Chin potrwa do 22 października 2022 roku.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.