Trwa ładowanie...

Komunikacja miejska. Co szósty pasażer nie kasuje biletu

Korzystają z komunikacji miejskiej, ale za nią nie płacą – sprawdzono ile osób tak podróżuje. Okazało się, że co szósta osoba jeździ "na gapę". Najwięcej – na Mazowszu, Śląsku i Pomorzu.

Komunikacja miejska. Co szósty pasażer nie kasuje biletuŹródło: PAP, fot: PAP
d4kpqv5
d4kpqv5

W rejestrze dłużników, przygotowanym przez BIG InfoMonitor, jest ok. 100 tys. gapowiczów. Gdyby wszyscy zapłacili karę za jazdę bez biletu przekroczyłaby ona 128 mln zł.

Największą grupą pasażerów jeżdżących komunikacją miejską bez płacenia za nią są osoby w wieku od 35 do 44 lat. Zdecydowana większość wszystkich dłużników, bo 80 proc. to mężczyźni.

16 proc. ankietowanych nie zgodziło się ze stwierdzeniem: "nigdy świadomie nie jeżdżę bez ważnego biletu". Najbardziej uczciwi są najstarsi pasażerowie, ci powyżej 65. roku życia.

Z badania wynika, że najwięcej nieuczciwych pasażerów mieszka na Mazowszu. To prawie 28 tys. osób. Na Śląsku jest ich 18,5 tys., a na Pomorzu 8,6 tys. osób. Te regiony dominują także pod względem zaległych opłat.

d4kpqv5

Eksperci przyznają, że coraz więcej firm, które odpowiadają za przewóz osób wie, jak sobie skutecznie radzić z dłużnikami. Podają przykład częstochowskiego MPK. Przewoźnik wysyła swoim dłużnikom wezwania do zapłaty, jeśli dług wynosi co najmniej 200 zł, a termin wymagalności przekracza 30 dni.

Wezwania informują o możliwości wpisu do Biura Informacji Gospodarczej. Gdy to nie zadziała, MPK zgłasza uporczywie niepłacących kar do rejestru dłużników.

Źródło: BIG

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Obrona osób LGBT. Lewica chce zmian w kodeksie karnym

d4kpqv5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kpqv5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj