Trwa ładowanie...

Komu należy się 14. emerytura? Kaczyński: będzie już stałym świadczeniem

"Czternastka" to dodatkowe świadczenie pieniężne, które ma wspomóc emerytów i rencistów w czasach kryzysu. Benefit ten został po raz pierwszy wypłacony w 2021 roku - początkowo jako jednorazowy dodatek, który z czasem został ogłoszony przez rząd świadczeniem stałym. Decyzję o cyklicznym dodatku dla emerytów i rencistów potwierdził w niedzielę, 23 października 2022 prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Czternasta emerytura na stałe. Kaczyński potwierdzaCzternasta emerytura na stałe. Kaczyński potwierdzaŹródło: Pixabay
d27pj87
d27pj87

Czternasta emerytura to następczyni "trzynastek", czyli dodatkowych, rocznych świadczeń wypłacanych od 2019 roku osobom uprawnionym bez względu na wysokość ich zasadniczych emerytur i rent. "Czternastka" jest jednak wypłacana mniejszej grupie - według danych ZUS ma do niej prawo około 9 milionów świadczeniobiorców.

Czternasta emerytura na stałe

Pierwsze informacje o możliwości zamiany "czternastki" na świadczenie stałe pojawiły się na początku października 2022 roku, podczas spotkania Jarosława Kaczyńskiego z wyborcami w Kołobrzegu. Informację tę potwierdziła później minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wskazując, że w kierowanym przez nią resorcie trwają prace nad stosowną ustawą.

Temat czternastej emerytury został ponownie poruszony przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości w niedzielę, 23 października. Podczas spotkania z sympatykami partii odbywającego się w Kraśniku zapewniał "Będzie trzynastka, będzie czternastka. Czternastka będzie już stałym świadczeniem. Będziemy się starali, żeby to było na taką miarę, żeby emeryci, którzy są dzisiaj największą ofiarą inflacji, żeby tę inflację odczuwali jak najmniej".

"Czternastka". Dla kogo? Lista jest dość długa

Czternasta emerytura to świadczenie wypłacane z urzędu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Przysługuje ona osobom, które mają prawo do jednego z wymienionych w ustawie świadczeń długoterminowych:

  • emerytur i rent w systemie powszechnym
  • rent socjalnych
  • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych
  • emerytur i rent rolników, służb mundurowych
  • emerytur pomostowych
  • świadczeń i zasiłków przedemerytalnych
  • rent inwalidów wojennych i wojskowych
  • rodzicielskich świadczeń uzupełniających.
d27pj87

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mocna ocena Kaczyńskiego. "Obrzydliwe. Nie życzę sobie"

Ile wynosi "czternastka"?

Wysokość 14. emerytury będzie zależna od wysokości podstawowego świadczenia pobieranego przez osobę uprawnioną. W przypadku osób pobierających świadczenie, którego wysokość nie przekracza kwoty 2900 złotych, "czternastka" wyniesie równowartość najniższej emerytury obowiązującej od dnia 1 marca 2022 r.

Osoby, które pobierają emeryturę wyższą niż 2900 zł, otrzymają dodatkowe świadczenie w wysokości pomniejszonej o kwotę przekroczenia, zgodnie z zasadą wymiany 1 złotówka powyżej 2900 zł emerytury za 1 złotówkę przyznanego dodatku. Jeżeli kwota wymiany spadnie poniżej 50 złotych, świadczeniobiorca nie otrzyma świadczenia.

d27pj87

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d27pj87
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27pj87
Więcej tematów