PolskaKomu dodatek mieszkaniowy?

Komu dodatek mieszkaniowy?

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Poszerzony został zakres osób uprawnionych do pobierania dodatku mieszkaniowego - będą je mogły otrzymywać także osoby opłacające czynsze wolne.

11.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W przypadku lokatorów płacących czynsze wolne, dodatek będzie obliczany do wysokości czynszu regulowanego. Sejm postanowił, że dodatek przysługuje wtedy, gdy na trzy miesiące przed złożeniem wniosku o niego, średni miesięczny dochód jednoosobowego gospodarstwa domowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury. W gospodarstwie wieloosobowym dochód na jedną osobę nie może przekroczyć 125% kwoty najniższej emerytury.

Prawo do dodatku uzależnione zostało też od powierzchni użytkowej mieszkania - w ustawie określono tę powierzchnię w zależności od liczby mieszkających osób. Sejm nie zgodził się, by o dodatek mogły ubiegać się osoby stale razem zamieszkujące. Taką propozycję złożył rząd.

Sejm przyjął rozwiązanie, które umożliwia ubieganie się o dodatek lokatorowi, jego małżonkowi i innym osobom wspólnie z nim stale zamieszkującym i gospodarującym, które swoje prawa do zamieszkania w tym lokalu wywodzą z prawa tego lokatora.

Wypłata dodatku mieszkaniowego może być wstrzymana, jeśli osoba otrzymująca go nie opłaca na bieżąco należności za lokal. Po wydaniu decyzji o wstrzymaniu wypłaty dodatku osoba uprawniona powinna w terminie 3 miesięcy uregulować należności, inaczej wygaśnie decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego.

Przyznający dodatek mieszkaniowy (wójt, burmistrz lub prezydent miasta) może wydać decyzję negatywną, jeśli okaże się, że pomiędzy deklaracją o dochodach ubiegającego się o dodatek a jego faktycznym stanem majątkowym zachodzi rażąca dysproporcja. Pracownik przeprowadzający wywiad środowiskowy może żądać dokumentów o stanie majątkowym osób ubiegających się o dodatek. (kar)

dodatekmieszkaniowysejm
Komentarze (0)