ŚwiatKompromis NATO w sprawie obrony Turcji

Kompromis NATO w sprawie obrony Turcji

18 państw NATO - bez udziału Francji - porozumiało się w niedzielę tuż przed północą, żeby rozpocząć planowanie wsparcia wojskowego Turcji na wypadek wojny w Iraku. Jako ostatnia zgodziła się na to Belgia, która blokowała decyzje domagając się uzależnienia jej od decyzji ONZ. Wcześniej weto cofnęły Niemcy.

Obraz
© George Robertson (AFP)
Obraz
© (RadioZet)

"Zwyciężyła solidarność sojuszu" - obwieścił sekretarz generalny NATO George Robertson po całodniowym posiedzeniu Komitetu Planowania Obronnego NATO na szczeblu ambasadorów.

Ale w opublikowanej natychmiast trójstronnej deklaracji Belgia, Francja i Niemcy zastrzegły, że "wdrożenie posunięć proponowanych przez władze wojskowe będzie wymagało nowej decyzji NATO".

Oświadczyły także, że "decyzja NATO w niczym nie przesądza trwających wysiłków Belgii, Francji i Niemiec, żeby kontynuować pracę w ramach rezolucji 1441 Rady Bezpieczeństwa ONZ".

Trzy kraje "podkreślają w szczególności, że użycie siły może stanowić tylko ostateczność i że wszystkie możliwości stworzone przez rezolucje 1441 nie zostały jeszcze wykorzystane".

Sygnatariusze zapewnili też o swojej "determinacji", żeby "respektować zobowiązania wynikające z Traktatu Północnoatlantyckiego (założycielskiego NATO) wobec wszystkich sojuszników, zwłaszcza Turcji", oraz o swoim "przywiązaniu do więzi transatlantyckiej".

Francja nie uczestniczyła w niedzielnych uzgodnieniach NATO. Robertson obszedł jej weto, zwołując w celu podjęcia decyzji Komitet Planowania Obronnego NATO. Nie ma w nim przedstawiciela Paryża pozostającego poza strukturami wojskowymi sojuszu.

18 sojuszników poprosiło władze wojskowe sojuszu o przedstawienie odpowiednich planów rozmieszczenia AWACS-ów.

Poza tym NATO zgodziło się na planowanie "możliwego", jak głosi tekst decyzji, rozmieszczenia na terytorium Turcji - przez posiadających je sojuszników - pocisków przeciwrakietowych typu Patriot i jednostek wyspecjalizowanych w zwalczaniu ataków biologicznych i chemicznych. (mag)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)