PolskaKomorowski: w euro powinniśmy płacić od 2014 roku

Komorowski: w euro powinniśmy płacić od 2014 roku

Chcemy, aby Polska była najlepszym miejscem do inwestowania w Europie; staramy się, aby nasz kraj był przyjazny biznesowi - mówił na inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach marszałek sejmu Bronisław Komorowski. Co z wejściem dos trefy euro? - Rząd zdeklarował gotowość działania tak, aby było to w terminie od 2014 do 2016 r., a zadaniem prezydenta jest mu w tym pomóc - powiedział Komorowski.

Komorowski: w euro powinniśmy płacić od 2014 roku
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

Komorowski ocenił, że ludziom, którzy chcą inwestować w naszym kraju musi dodawać optymizmu fakt, że do niedawna byliśmy jedyną "zieloną wyspą" na tle UE - krajem, który utrzymywał dodatni wzrost gospodarczy. - My możemy z dumą mówić, że Polska już w pierwszym kwartale tego roku przekroczyła 3% wzrost gospodarczy - zwrócił uwagę.

Marszałek przypominał, że w pierwszym kwartale eksport towarów z naszego kraju wzrósł o 24%. Podkreślił, że taki stan gospodarki to zasługa nie tylko rządu, premiera, wicepremiera, ale też tych, którzy mieli odwagę modernizować Polskę. - To premia za odwagę, za odważne reformy lat 90. - mówił.

Jak mówił, Katowice to dobre miejsce, żeby mówić o ważnych sprawach gospodarczych. - Chcemy, aby Polska była najlepszym miejscem do inwestowania w Europie. Staramy się, aby nasz kraj był przyjazny biznesowi - przekonywał Komorowski.

W Katowicach rozpoczął się II Europejski Kongres Gospodarczy, podczas którego przedstawiciele rządu, biznesu i nauki dyskutować będą m.in. o wyzwaniach dla europejskiej gospodarki oraz najważniejszych warunkach rozwoju i konkurencyjności Unii.

Trzydniowy kongres jest największą tego typu imprezą w Europie centralnej. Organizatorzy, wspierani przez lokalne środowiska samorządowe i gospodarcze, spodziewają się ponad 4 tys. uczestników. Będą wśród nich unijni komisarze, ministrowie polskiego rządu, szefowie firm, eksperci i naukowcy, którzy wezmą udział w 60 sesjach tematycznych, poświęconych wielu dziedzinom życia gospodarczego i społecznego - od energetyki, przemysłu, górnictwa, hutnictwa, transportu, chemii czy motoryzacji po ekologię, edukację, służbę zdrowia i sport.

Udział w kongresie zapowiedziało dwóch unijnych komisarzy: zajmujący się polityką regionalną Johannes Hahn oraz komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski. Wśród ok. 700 najważniejszych gości będą m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, ministrowie: finansów Jacek Rostowski, rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, szef zespołu doradców strategicznych premiera Michał Boni i b. prezydent Lech Wałęsa, a w kolejnych dniach także ministrowie: skarbu Aleksander Grad, środowiska Andrzej Kraszewski i nauki Barbara Kudrycka.

Kiedy do euro?

Marszałek Komorowski powiedział, że zadaniem wszystkich instytucji państwa, w tym przyszłego prezydenta i obecnego parlamentu, jest wspomagać rząd w sprawie wejścia Polski do strefy euro.

- Dzisiaj jesteśmy skłonni czerpać głównie korzyści z faktu członkostwa w Unii Europejskiej w wymiarze doraźnym - także pieniędzy związanych z powodzią, na co bardzo liczymy, jako kraj. Bo to daje poczucie bezpieczeństwa i poczucie funkcjonowania w logicznym, solidarnym systemie europejskim - podkreślił Komorowski podczas II Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zaznaczył, że wyzwaniem dla Polski jest pytanie związane z wejściem do strefy euro.

- Rząd zdeklarował gotowość działania tak, aby w terminie od 2014 do 2016 (...) podjąć decyzję o wejściu Polski do strefy euro. Zadaniem wszystkich instytucji państwa, przyszłego prezydenta, obecnego parlamentu jest wspomagać determinację rządu, aby te terminy mogły być w pełni skorelowane z tym, co dzieje się dobrego w gospodarce europejskiej, z tym, co uda się utrzymać w gospodarce polskiej - podkreślił.

Dodał, że temu ma również służyć stabilizacja Narodowego Banku Polskiego, aby bank centralny mógł przygotować dobrze polską walutę także do odnalezienia polskiego miejsca w strefie euro. Ocenił, że "pierwszym i najważniejszym zadaniem prezesa NBP będzie przygotowanie tej cząstki państwa polskiego, która odegra istotną rolę w momencie wchodzenia do strefy euro".

Co z gospodarką?

Modernizacja, rozwój i prywatyzacja to najważniejsze zadania dla rządzących w najbliższych latach - ocenił Komorowski.

Marszałek zapewnił, że opowiada się "w sposób zdecydowany" za konsolidacją finansów publicznych, połączoną z ograniczeniem deficytu budżetowego oraz długu publicznego.

Zaznaczył, że aby podtrzymać obecne sukcesy gospodarcze Polski i wzmocnić trend rozwojowy, będą potrzebne dalsze inicjatywy, w tym ustawodawcze, dotyczące m.in. reformy finansów publicznych, systemu ubezpieczeń społecznych oraz zmian w służbie zdrowia.

Zdaniem Komorowskiego, równie ważne są długofalowe plany w zakresie rynku pracy, nastawione na aktywizację niepracujących oraz wydłużenie aktywności zawodowej pracujących.

Marszałek podkreślił, że potrzebujemy także zwiększenia przepływu wyników nauki do biznesu, do produkcji oraz ciągłego rozwoju edukacji.

Komorowski za prywatyzacją

- Cząstką sukcesu inwestorów jest także ogólny sukces polskiej gospodarki, jakim jest utrzymanie wzrostu gospodarczego - mówił w zakładach ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej marszałek sejmu Bronisław Komorowski.

Marszałek, który przed wizytą na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach odwiedził zakład tego światowego potentata hutniczego w Dąbrowie Górniczej, rozmawiał tam m.in. z prezesem ArcelorMittal Poland Sanjayem Samaddarem. Samaddar przedstawił Komorowskiemu wyniki i sytuację firmy, pokazał też marszałkowi proces technologiczny ciągłego odlewania stali.

- To była znakomita okazja, aby zobaczyć problemy huty, ale także prywatyzacji wielkich zakładów przemysłowych w Polsce. Mam jak najlepsze wrażenie, widać, że jest ogromny przyrost nowoczesności i że są efekty tej nowoczesności i włożonych pieniędzy - w ramach prywatyzacji - mówił marszałek przedstawicielom zarządu firmy.

- Pewnie cząstką sukcesu jest także ogólny sukces polskiej gospodarki, jakim jest utrzymanie wzrostu gospodarczego, ale państwo mają też udział w tym ogólnonarodowym sukcesie - powiedział Komorowski. - Mam nadzieję, że postęp procesów prywatyzacyjnych, wzmacniając konkurencję, jednocześnie zwiększy szansę na coraz nowocześniejsze działanie w obszarze gospodarczym - dodał.

Jak relacjonował dziennikarzom przebieg zamkniętego dla mediów spotkania władz spółki i związków z Komorowskim poseł PO Jarosław Pięta, marszałek mówił m.in. o perspektywach wzrostu gospodarczego w Polsce. Prezes ArcelorMittal Poland wskazywał natomiast m.in. na wdrażane mimo kryzysu inwestycje koncernu w Polsce, kłopoty branży z węglem koksującym, a także wpływ wzrostu gospodarczego kraju na poziom produkcji.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (48)