Trwa ładowanie...

Komorowski podziękował papieżowi za beatyfikacją JP II

Benedykt XVI przyjął prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z małżonką Anną, którzy uczestniczyli w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II. Prezydent podziękował papieżowi za beatyfikację.

Komorowski podziękował papieżowi za beatyfikacją JP IIŹródło: PAP
d327774
d327774

Bronisław Komorowski przybył na audiencję w papieskiej bibliotece z 25-minutowym opóźnieniem, ponieważ wcześniej uczestniczył we mszy dziękczynnej za beatyfikację, którą na placu św.Piotra odprawił watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone.

- Ojcze święty, dziękuję za beatyfikację - powiedział polski prezydent na początku rozmowy z Benedyktem XVI. - Trudno sobie wyobrazić bardziej radosną chwilę - mówił. Zwracając się do papieża powiedział: - Wczoraj odczułem, że Kościół, do którego należy Polska, stanowi część Kościoła powszechnego.

Papież podczas rozmowy z prezydentem powiedział "Viva la Polonia" (Niech żyje Polska).

Wśród osób towarzyszących prezydentowi był też m.in. b. premier Tadeusz Mazowiecki.

d327774

Bronisław Komorowski podarował Benedyktowi XVI grafikę przedstawiającą świętego Stanisława, biskupa i męczennika, i wyjaśnił papieżowi, że uroczystości ku czci tego patrona Polski zbiegną się z uroczystościami dziękczynnymi za beatyfikację Jana Pawła II.

Od Benedykta XVI polski prezydent otrzymał płaskorzeźbę przedstawiającą uwolnienie święta Piotra z więzienia.

W chwili pożegnania Anna Komorowska powiedziała papieżowi, że gdy była w mężem w zeszłym roku w Watykanie, prosiła Benedykta XVI o błogosławieństwo dla wnuczki, która ma się urodzić. - Teraz - podkreśliła - oczekujemy wnuka i prosimy o błogosławieństwo.

- Znając praktyki Kościoła w tym zakresie, wydaje się, że beatyfikacja przeprowadzona zresztą w takim stosunkowo szybkim czasie otwiera drogę do jeszcze szybszych decyzji związanych z perspektywą kanonizacji. Taką myślą żyją na pewno biskupi, arcybiskupi i kardynałowie, także polscy - powiedział prezydent po spotkaniu.

d327774

Komorowski powtórzył też, że papież Benedykt XVI ma stałe zaproszenie do Polski. - Jeżeli pozwolą na to siły, a także kalendarz papieski, to Benedykt XVI będzie bardzo mile widzianym gościem w naszym kraju - podkreślił prezydent. Dodał, że spodziewa się, że Polacy będą obecni w czasie wizyty papieża w Niemczech, zaplanowanej na ten rok.

Prezydent powiedział, że podczas prywatnej audiencji rozmawiał z papieżem Benedyktem XVI m.in. o Janie Pawle II, sytuacji międzynarodowej a także "o roli Kościoła w procesie pojednania między narodami, między państwami w naszej części Europy".

Prezydent powiedział też, że "przeżył chwilę osobistego wzruszenia" podczas spotkania z watykańskim sekretarzem stanu kard. Tarcisio Bertone, bezpośrednio po audiencji u papieża. Jak powiedział Komorowski, miało to miejsce, gdy kard. Bertone zwrócił się z prośbą do bł. Jana Pawła II, mówiąc "Ora pro nobis", czyli "Módl się za nami".

d327774

- To rzeczywiście chyba powoli będzie do wszystkich Polaków docierało, że możemy dzisiaj wszystkie nasze prośby najbardziej prywatne i najbardziej publiczne kierować także do tego szczególnego patrona, jakim jest bł. Jan Paweł II - podkreślił prezydent.

Komorowski powiedział też, że podziękował kard. Bertone za sposób, w jaki przygotowane zostały uroczystości związane z beatyfikacją, i za dostrzeżenia "bardzo dużej grupy Polaków, którzy przybyli do Rzymu". - Wszyscy doceniamy, że zostali powitani także w języku polskim, powitani dostrzeżeni - dodał.

Zaznaczył, że również z kard. Bertone rozmawiał o polityce międzynarodowej - "ze szczególnym uwzględnieniem tego, co się dzieje w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, oraz tego, co się dzieje w relacjach polsko-rosyjskich", a także polsko-ukraińskich.

d327774
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d327774
Więcej tematów