Trwa ładowanie...
d2w2kmi

Komorowski: nie wykluczam koalicji z SLD

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski nie
wyklucza zawarcia parlamentarnej koalicji z SLD, jeśli prezydent
"będzie narzędziem w ręku PiS-u" i będzie wetował ważne dla Polski
ustawy.

Share
d2w2kmi

- Z mojego punktu widzenia nie widziałbym w tym niczego zdrożnego - tak Komorowski odpowiedział w środę w radiowych "Sygnałach Dnia" na pytanie, czy w sytuacji gdy prezydent wetuje coraz więcej ustaw, nie warto by zawrzeć parlamentarnej koalicji z SLD.

- Tym bardziej - dodał marszałek - jak już kiedyś PiS zrobił koalicję z Samoobroną, to powiedziałbym: wszyscy są rozgrzeszeni, jeśli chodzi o estetykę polityczną. Ale to jest kwestia uzgodnienia, ustalenia politycznego. Ja nie wykluczam i takiej możliwości. Jeżeli prezydent będzie narzędziem w ręku PiS-u i będzie wetował ustawy najważniejsze dla Polski, jak reforma systemu emerytalnego, reforma służby zdrowia tylko dlatego, żeby zrobić przyjemność partii swojego brata, to nie będzie innego wyjścia - podkreślił Komorowski.

Jako "oczywiste" uważa marszałek rozmowy z lewicą na temat ustawy medialnej. - Innej możliwości w ogóle nie ma w polskim Sejmie. Trzeba się dogadać z lewicą, aby odrzucić weto pana prezydenta, bo między innymi pan prezydent i PiS wcześniej się dogadywali z lewicą, żeby to weto przy poprzednim razie podtrzymać - argumentował.

Komorowski przypomniał, że zgłoszenie weta jest prawem prezydenta, ale ostatnio "mamy całą serię wet prezydenta, które nie wyglądają na głęboko umotywowane merytoryczną stroną rozwiązań".

- Weta prezydenta oznaczają, że w większym stopniu koalicja rządząca będzie musiała uwzględniać punkt widzenia, stanowisko i oczekiwania opozycji lewicowej. Taki jest prosty rachunek - podkreślił Komorowski.

Tylko w listopadzie Lech Kaczyński odmówił podpisania łącznie ośmiu ustaw, w tym trzech ustaw z pakietu zdrowotnego oraz zmian w Prawie o ustroju sądów powszechnych.

d2w2kmi

Podziel się opinią

Share
d2w2kmi
d2w2kmi
Więcej tematów