Komorowski nadal niekwestionowanym liderem
Grudzień nie przyniósł większych zmian w czołówce rankingu zaufania do polityków. Nadal jego niekwestionowanym liderem pozostaje prezydent Bronisław Komorowski - wynika z najnowszego sondażu CBOS przesłanego Wirtualnej Polsce. Zaufanie do głowy państwa deklaruje obecnie 72% ankietowanych, a więc nieco mniej (o 3 punkty procentowe) niż w listopadzie. Pod względem rozmiarów społecznego zaufania prezydent w dalszym ciągu dystansuje wszystkich pozostałych przedstawicieli sceny politycznej uwzględnionych w naszym badaniu.
Tak jak dotychczas, drugie miejsce wśród polityków najczęściej obdarzanych zaufaniem zajmuje premier Donald Tusk, któremu ufa nieco ponad połowa badanych (52%). Na trzeciej pozycji, z porównywalnym wynikiem, lokuje się wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak (51%). Podobnie jak miesiąc temu, co drugi respondent ma zaufanie do Radosława Sikorskiego (50%), a pierwszą piątkę polityków najczęściej darzonych zaufaniem zamyka Ryszard Kalisz (45%).
Dwie piąte badanych ufa marszałek Sejmu Ewie Kopacz (40%). Na kolejnych pozycjach grudniowego rankingu plasują się Grzegorz Schetyna (36%) oraz, ponownie pełniący po wielu latach najbardziej eksponowaną funkcję w SLD, Leszek Miller (35%). Niespełna co trzeci ankietowany ma zaufanie do lidera konstytuującej się Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry (32%), szefa Ruchu Palikota (31%), dotychczasowego przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego (30%) oraz do lidera najsilniejszej partii opozycyjnej - prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (28%).
Kolejne miejsca w grudniowym rankingu zaufania zajmują pozostali, na ogół rzadziej rozpoznawani, przedstawiciele urzędującego gabinetu i rządzącej koalicji. Zaufaniem około jednej czwartej badanych cieszą się: nowa minister sportu Joanna Mucha, minister finansów Jacek Rostowski, szef nowo utworzonego resortu administracji i cyfryzacji Michał Boni, minister rolnictwa Marek Sawicki oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Nieco ponad jedna piąta respondentów ma zaufanie do nowego szefa resortu zdrowia Bartosza Arłukowicza, marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, piastującego w nowym rządzie tekę ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, a także do Stanisława Żelichowskiego.
Końcowe miejsca w grudniowym rankingu przypadły niezbyt znanym szerokiej publiczności, ale i kontrowersyjnie ocenianym politykom PiS: wiceprezesowi tej partii Mariuszowi Kamińskiemu (16% deklaracji zaufania) oraz jej rzecznikowi Adamowi Hofmanowi (13%). Listę tę zamyka nierozpoznawana przez większość badanych (61%) wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (8% deklaracji zaufania).
Najwięcej negatywnych emocji wśród badanych niezmiennie budzi prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa ponad połowa Polaków (54%), a więc dokładnie tyle samo, co w ubiegłych miesiącach. Wyraźnie krytycznie odbierani są także Janusz Palikot (43% deklaracji nieufności) i Zbigniew Ziobro (39%). Częściej niż przeciętnie z nieufnością ankietowanych spotykają się ponadto Leszek Miller oraz premier Donald Tusk. Nie ufa im jednak tylko niespełna co trzeci respondent (odpowiednio: 31% i 29%).
Grudzień nie przyniósł dużych zmian w społecznych ocenach polityków. Jedynym, który od ostatniego miesiąca nieco zyskał w ocenie badanych, jest Janusz Palikot. Po odnotowanym w listopadzie bardzo wyraźnym spadku ocen zaufanie do lidera Ruchu Palikota wzrosło o 3 punkty procentowe i w takim samym stopniu zmalała liczba badanych, którzy mu nie ufają.
Do nielicznych należą w tym miesiącu przedstawiciele sceny politycznej, w przypadku których można mówić o pogorszeniu się dotychczasowych notowań. Relatywnie najbardziej na zaufaniu społecznym stracił Zbigniew Ziobro. Odsetek badanych, którzy mu ufają, zmniejszył się w stosunku do listopada o 4 punkty i jednocześnie dość znacznie przybyło osób mających do niego negatywne nastawienie (wzrost nieufności o 5 punktów procentowych). Słabsze niż miesiąc temu są również notowania marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Niekorzystna zmiana w jego ocenach wyraża się przede wszystkim we wzroście nieufności (o 5 punktów procentowych) i w niewielkim, 3-punktowym spadku zaufania.
Mniej korzystne od dotychczasowych okazały się notowania prezydenta Bronisława Komorowskiego, które po kilku miesiącach sukcesywnego wzrostu, w grudniu po raz pierwszy nieco się pogorszyły (spadek zaufania o 3 punkty procentowe). Oceny pozostałych uwzględnionych w badaniu przedstawicieli sceny politycznej nie zmieniły się znacząco od listopada.