Komorowski: kanonizacja Jana Pawła II ożywiła nadzieję i poczucie wspólnoty
Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w Rzymie, że podczas kanonizacji Jana Pawła II ożyły nadzieje na wspólne przeżywanie ważnych wydarzeń i budowanie poczucia wspólnoty. Jak podkreślił, o taką wspólnotę zabiegał zawsze święty Jan Paweł II.
27.04.2014 | aktual.: 28.04.2014 00:01
Komorowski pytany przez dziennikarzy o wrażenia po uroczystości kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII odparł, że ma je jak najlepsze, gdyż - jak podkreślił - "ożyły wspomnienia z wielu innych okazji podobnych, z czasów i pielgrzymowania Jana Pawła II do Polski, ale także i ożyły nadzieje na zdolność do wspólnotowego przeżywania i wzmacniania tego co nas łączy".
- Patrzę i widzę także tutaj na tym placu liczne grupy pielgrzymów. To czasami są parafie, a czasami są po prostu rodziny, albo kręgi towarzyskie, które wyraźnie postanowiły razem przeżyć ten szczególny moment, a to razem oznacza, że budujemy właśnie to, czego nam bardzo potrzeba codziennie i nie tylko od święta - poczucie wspólnoty - powiedział prezydent.
- Myślę, że o taką wspólnotę zabiegał Jan Paweł II i ją zawsze bardzo umiejętnie tworzył. Dzisiaj musimy to robić bez niego, ale jakby w imię jego nauk - podkreślił.
Komorowski pytany był przez jednego z dziennikarzy, czy wspólna fotografia z b. prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, którą wykonała Anna Komorowska - jak stwierdził dziennikarz - po mszy kanonizacyjnej, nie stoi w sprzeczności z powagą uroczystości i sprawowanego urzędu.
- Wydaje mi się, że pan pomylił kompletnie, bo to było przed liturgią, a ta liturgia jest radosna, a nie żałobna, a radość przejawia się również w tym, że się cieszy razem - powiedział prezydent.
Komorowski pytany, czy z okazji przypadających w niedzielę 75. urodzin kard. Stanisława Dziwisza składał jubilatowi życzenia, odparł, że życzenia zostały złożone na spotkaniu w Domu Polskim.
- Te życzenia to przede wszystkim osiągnięcie pełnej satysfakcji i odczuwania satysfakcji z faktu, że kiedyś szło się jakoś wąską dróżką obok wielkiej drogi papieża, a potem szło się własną szeroką drogą osoby odpowiedzialnej za Kościół krakowski, ale także odpowiedzialny w sposób bardzo piękny za doprowadzenie do finału szczęśliwego procesu kanonizacji Jana Pawła II. To są najpiękniejsze życzenia, która można wymyśleć i najpiękniejszy swoisty prezent od Pana Boga, który kardynał Dziwisz dostał - powiedział prezydent.
O godz. 10.14 w niedzielę papież Franciszek ogłosił świętymi Jana XXIII i Jana Pawła II. We mszy kanonizacyjnej uczestniczyło ok. 800 tys. wiernych. Był emerytowany papież Benedykt XVI. Franciszek nazwał nowych świętych "ludźmi mężnymi". O Janie Pawle II powiedział też, że to "papież rodziny".