ŚwiatKomórki na wiatr i słońce

Komórki na wiatr i słońce

Energia wiatru i słońca może niedługo zasilać niektóre sieci telefonii komórkowej. Pierwsze stacje przekaźnikowe tego typu powstają w południowo-zachodniej Afryce.

Komórki na wiatr i słońce
Źródło zdjęć: © AP

Koszt budowy tradycyjnych linii energetycznych na dużą skalę jest bardzo duży; kraju tak ogromnego jak np. Namibia po prostu na to nie stać. Dwa miliony mieszkańców tego państwa chce jednak mieć dostęp do telefonii komórkowej i stąd pomysł budowy nieco tańszych mini elektrowni. Pierwsza turbina wiatrowa wspierana czterema panelami słonecznymi stanie na wsi 40 kilometrów od stolicy kraju, Windhuk Nowoczesny system zapewni łączność telefoniczną prawie dwóm tysiącom osób.

Tymczasem w Indiach trwają próby uruchomienia stacji przekaźnikowych zasilanych dzięki energii biomasy; podobnie jak w Afryce wykorzystywane są tam źródła energii dostępne lokalnie - w przypadku Indii są to miejscowe rośliny uprawne.

W uboższych krajach o dużej powierzchni i małej gęstości zaludnienia telefony komórkowe stają się coraz popularniejsze. W Namibii działa 130 telefonów stacjonarnych; komórkowych - prawie pół miliona.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)