Świat"Kommiersant": czwórka normandzka nie chce sił pokojowych w Donbasie

"Kommiersant": czwórka normandzka nie chce sił pokojowych w Donbasie

Podczas wtorkowych rozmów szefów dyplomacji czwórki normandzkiej w Paryżu dyskutowano też o propozycji Kijowa, by na wschód Ukrainy wprowadzić międzynarodowe siły pokojowe, jednak nie zdobyła ona poparcia - informuje dziennik "Kommiersant".

"Kommiersant": czwórka normandzka nie chce sił pokojowych w Donbasie
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

Moskiewska gazeta powołuje się na rosyjskie źródła dyplomatyczne, które przekazały, że ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy zamiast poparcia dla wysyłania do Donbasu "błękitnych hełmów" ONZ lub sił policyjnych Unii Europejskiej opowiedzieli się za "poważnym wzmocnieniem" znajdującej się tam już misji monitoringowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Rozmówcy "Kommiersanta" podali, że "temat ten poruszyła delegacja ukraińska, ale nie zdołała pozyskać twardego poparcia nawet ze strony zachodnich negocjatorów".

"I my, i Niemcy z Francuzami uważamy, że o wiele efektywniejsze będzie wzmocnienie oraz rozszerzenie misji monitoringowej OBWE. Jej kwota 500 ludzi nie została wykorzystana. Gotowi jesteśmy zwiększyć ją nawet do 1000, a także wyasygnować na nią dodatkowe środki finansowe" - cytuje swoje źródła rosyjski dziennik.

"Obecnie nie należy zgłaszać nowych pomysłów i próbować wszelkimi sposobami umiędzynarodowić konflikt, lecz zabiegać o pełną realizację porozumień mińskich, w których nie ma nic o siłach pokojowych" - przytacza "Kommiersant" swoich informatorów. Gazeta podaje, że według nich "mimo iż w 'formacie normandzkim' nie udało się osiągnąć jednomyślności w tej sprawie, Ukraina nie zamierza rezygnować z idei sił pokojowych".

Apel dot. OBWE

Frank-Walter Steinmeier, Laurent Fabius, Siergiej Ławrow i Pawło Klimkin zaapelowali we wtorek w Paryżu o zapewnienie obserwatorom OBWE na wschodzie Ukrainy swobodnego dostępu do strefy, skąd wycofywane jest uzbrojenie stron konfliktu.

"Apelujemy o zapewnienie dostępu pracownikom misji OBWE po to, by mogli oni w pełnej mierze realizować swój mandat, szczególnie w zakresie monitoringu i potwierdzenia wycofania ciężkiego uzbrojenia" - zakomunikował Fabius. Czterej ministrowie zażądali też wzmocnienia misji OBWE i wydłużenia jej mandatu wraz z zapewnieniem jej dodatkowego personelu, sprzętu i finansowania.

"Jest to możliwe"

W poniedziałek Ukraina zwróciła się do ONZ o przysłanie do wschodnich obwodów kraju i na granicę z Rosją kontyngentu pokojowego. Kijów uważa, że w ramach takiego kontyngentu na Ukrainę mogłaby przybyć misja policyjna UE.

W niedzielę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozmawiał o tym w Kijowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, który nie wykluczył, że Unia Europejska pozytywnie odpowie na prośbę ukraińskich władz. "Jest to możliwe" - powiedział Tusk.

W ubiegły czwartek Poroszenko zaproponował, by UE przysłała do jego kraju misję, która przyłączyłaby się do prac Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji działań w objętym konfliktem z prorosyjskimi separatystami Donbasie. Obecnie w Centrum zasiadają przedstawiciele sił zbrojnych Ukrainy i Rosji oraz wysłannicy OBWE.

Zobacz również wideo: Jaka jest sytuacja na wschodniej Ukrainie?
Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (108)