Komitety zarejestrowały kolejne listy kandydatów do PE
Komitety wyborcze zarejestrowały kolejne
listy wyborcze kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Termin
zgłoszeń upływa we wtorek, 28 kwietnia o północy.
W okręgu wyborczym obejmującym Warmię, Mazury i Podlasie jako pierwszy zarejestrował się komitet Unii Polityki Realnej. Pierwsze miejsce na liście UPR otrzymał nauczyciel akademicki z Łomży Jarosław Poteraj. Listę w tym okręgu zarejestrował też PSL, w którym z pierwszego miejsca startuje poseł Stanisław Żelichowski.
Do siedziby komisji dokumenty rejestracyjne dostarczyły także Libertas oraz PO. - Libartas nie miał jednak kompletu wymaganych dokumentów. Od PO przyjęliśmy zgłoszenie i sprawdzamy listy, proces rejestracji nastąpi w czwartek lub dniach kolejnych - powiedział przedstawiciel komisji.
Liderzy SLD z tego okręgu zapowiedzieli z kolei na konferencji prasowej w Łomży walkę z PiS o drugi mandat z tego okręgu. Ich zdaniem, pierwszy przypadnie bowiem jednemu z kandydatów PO. Liderem koalicyjnej listy SLD-UP w wyborach do europarlamentu z tego okręgu jest poseł Tadeusz Iwiński. Zmierzy się on z "jedynką" PiS Jackiem Kurskim oraz liderem listy PO posłem Krzysztofem Liskiem.
Jak powiedział sekretarz podlaskiej rady wojewódzkiej SLD, Bartosz Wojda, komitetowi koalicyjnemu zależy głównie na tym, by zwiększyć frekwencję wyborczą. Szef SLD Grzegorz Napieralski, który wziął udział w konferencji, też wzywał do udziału w wyborach. Przekonywał, że wybory do PE są trudne, bo "walczymy o coś, co w Polsce i w mentalności Polaków jeszcze się nie zakorzeniło".
W woj. śląskim na razie zarejestrowana została tylko jedna lista - PSL. Otwiera ją b. marszałek woj. śląskiego, bezpartyjny lider klubu Samorządowa Inicjatywa Obywatelska w regionalnym sejmiku Janusz Moszyński. W katowickiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego na zarejestrowanie oczekiwała też lista Polskiej Partii Pracy.
W okręgu obejmującym województwo lubuskie i zachodniopomorskie listy zarejestrowały komitety PSL, PO i PiS. Na liście PSL "jedynką" jest wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt. Na liście PO pierwsze miejsce ma jeden z liderów zachodniopomorskich struktur partii Sławomir Nitras. Liderem na liście PiS jest były minister spraw morskich Marek Gróbarczyk.
Jak poinformował na konferencji prasowej lider PiS w Łódzkiem, poseł Jarosław Jagiełło jeszcze tego dnia zarejestrowana zostanie lista kandydatów partii. Jedynką listy PiS jest w Łodzi związana z Radiem Maryja eurodeputowana Urszula Krupa, drugie miejsce przypadło europosłowi, działaczowi PSL Piast Januszowi Wojciechowskiemu, a trzecie sieradzkiemu posłowi PiS Markowi Matuszewskiemu.
W okręgu lubelskim do popołudnia swoje listy zarejestrowały trzy komitety wyborcze: PSL, PPP i UPR. Listę PSL otwiera szef tej partii na Lubelszczyźnie poseł Edward Wojtas. Jedynką UPR jest instruktor sportowy Marian Kowalski, za nim wpisano m.in. Annę Kopeć - matkę, która sama uczy swoje dzieci. Na czele listy PPP znaleźli się zaś studenci.
Po południu swoją listę do rejestracji zgłosił też komitet SLD-UP. Otwierają ją: szef SLD w regionie, przewodniczący lubelskiego sejmiku Jacek Czerniak, lekarz z Białej Podlaskiej Haidar Riad.
W Wielkopolsce listy zarejestrowały trzy komitety wyborcze: PO ("jedynką" jest europoseł Filip Kaczmarek), PSL (listę otwiera poseł Andrzej Grzyb) oraz Polska Partia Pracy.
W okręgu wyborczym obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie zarejestrowały się dwa komitety wyborcze - PSL (listę otwiera pochodzący z województwa świętokrzyskiego jedyny obecnie europoseł tej partii Czesław Siekierski) i PPP.