Polska"Komisja WSI "świadomie sparaliżowała" weryfikację WSI"

"Komisja WSI "świadomie sparaliżowała" weryfikację WSI"

Minister obrony Bogdan Klich uważa, że
Komisja Weryfikacyjna WSI celowo zablokowała proces weryfikacji,
by uniemożliwić części żołnierzy WSI przejście do Służb
Kontrwywiadu i Wywiadu Wojskowego.

26.03.2008 | aktual.: 26.03.2008 20:47

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że komisja świadomie sparaliżowała weryfikację, po to by nie przeprowadzić jej do końca i uniemożliwić dużej części spośród byłych żołnierzy WSI powrót do służby w wojsku - ocenił szef MON w TVN 24.

Poprzedniego dnia szef komisji Jan Olszewski mówił, że pod jego przewodnictwem zweryfikowała ona "niezbyt wiele osób" z powodu zmian organizacyjnych i zablokowania jej prac przez nowe kierownictwo SKW.

Jak mówił Olszewski, większość b. żołnierzy WSI czekających na decyzję Komisji Weryfikacyjnej powinna być zweryfikowana pozytywnie. Nie mogą oni jednak otrzymać zaświadczeń o weryfikacji, bo nie działa kancelaria tajna komisji. Według niego, ma to związek z zamieszaniem wokół odwołania z pracy dla komisji dwóch pracownic SKW i przysłania w ich miejsce dwóch innych pracowników.

Klich powiedział, że wysuwano "kompromisowe propozycje" by rozwiązać ten problem. Dodał, że premier Donald Tusk rozmawiał na ten temat z premierem Olszewskim, a także prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Minister powiedział, że ostatnim zaproponowanym przez szefa SKW kompromisem była propozycja przywrócenia do pracy dwóch pań z kancelarii numer dziesięć "plus ktoś jeszcze".

Nie ma zgody (szefa komisji - PAP) na tego "kogoś jeszcze". Jest zgoda tylko na te dwie panie. Pan przewodniczący Olszewski twierdzi, że do innych osób nie ma zaufania. Tak naprawdę uniemożliwia sprawowanie władztwa nad tą kancelarią szefowi SKW - powiedział szef MON.

Komisja ma działać do 30 czerwca. Klich wyraził przekonanie, że weryfikacja powinna być "odnowiona" po tym terminie. "Powinny być stworzone warunki prawne do tego, by proces weryfikacji przebiegał w dalszym ciągu, aż do jego skutecznego zakończenia" - powiedział Klich.

WSI przestały istnieć 30 września 2006 r. Nieprawidłowości WSI opisano w ujawnionym w 2007 r. przez prezydenta raporcie z weryfikacji WSI. Na podstawie raportu wszczęto kilka nowych śledztw w sprawie przestępstw WSI. Toczy się też kilkanaście procesów wytaczanych za raport MON lub Antoniemu Macierewiczowi (ówczesnemu szefowi komisji weryfikacyjnej) przez osoby w nim wymienione. Prokuratura prowadzi zaś śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przy tworzeniu raportu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)