"Komisja ws. szczytu NATO - jak najszybciej"
Jak najszybszego zwołania posiedzenia
sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych domaga się przewodniczący SLD
Grzegorz Napieralski. Chce on, by komisja wyjaśniła, dlaczego
doszło do nieporozumień pomiędzy premierem Donaldem Tuskiem a
prezydentem Lechem Kaczyńskim, dotyczących kandydatury na
sekretarza generalnego NATO.
Polityczna burza wybuchła w weekend po tym, jak prezydent poparł w piątek Andersa Fogh Rasmussena na nowego szefa NATO. Premier stwierdził, że prezydent zachował się wbrew stanowisku rządu. L.Kaczyński w odpowiedzi oświadczył, że przed szczytem NATO nie widział żadnych sugestii rządu ws. wyboru nowego sekretarza Sojuszu.
- Przez konflikt między prezydentem a premierem my jako kraj straciliśmy wszystko, nie wygraliśmy nic, a do tego ośmieszyliśmy się na arenie międzynarodowej - powiedział na konferencji prasowej w Szczecinie Napieralski.
Zaapelował o jak najszybsze zwołanie sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. - Patrząc na to, co się dzieje w kancelariach prezydenta i premiera, można zauważyć, że nie mamy żadnej sprecyzowanej polityki zagranicznej naszego rządu i naszego państwa. Powinno dojść do jak najszybszego zwołania Komisji Spraw Zagranicznych i przesłuchania przedstawicieli rządu i przedstawicieli kancelarii prezydenta w tej sprawie - oświadczył.
Napieralski - jak powiedział - wierzy, że z tej nauczki zostaną wyciągnięte wnioski.
Przypomniał, że trwają starania o obsadzenie kolejnych ważnych międzynarodowych stanowisk. Powiedział, że jest pełen obaw o to, co stanie się wobec braku konkretnej polityki międzynarodowej z kandydaturami Włodzimierza Cimoszewicza na stanowisko Sekretarza Generalnego Rady Europy i Jerzego Buzka na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
Na pytanie po czyjej stronie leży wina za zamieszanie ws. szczytu NATO Napieralski odparł, że ilość informacji, często ośmieszających polski rząd i polskiego prezydenta spowodowała, że ludzie już tego mają naprawdę dosyć. - Widać, że trzeba zmienić i prezydenta, i premiera - ocenił.
Lider SLD jednocześnie bardzo się cieszy, że szefem NATO został Rasmussen - osoba kompetentna, godna zaufania, przyjaciel Polski, który popierał nasz kraj w negocjacjach przed wstąpieniem do UE - wyliczał.
- Składamy gratulacje i wierzymy, że jego postawa będzie dalej sprzyjała Polsce jako temu sojusznikowi w NATO, który w sprawy obronności wkłada naprawdę bardzo dużo wysiłku - zaznaczył Napieralski.
Wspólne posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych oraz Obrony Narodowej ma się zebrać na najbliższym posiedzeniu Sejmu, tj. w dniach 21-24 kwietnia. Posłowie chcą poznać szczegóły wydarzeń dotyczących szczytu NATO.
Jak wyjaśnił szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Krzysztof Lisek (PO), pracownicy MSZ są zobligowani do przybycia na posiedzenie komisji, natomiast przedstawiciele prezydenckiej kancelarii mogą przyjąć zaproszenie, ale nie muszą.