Komisja Wenecka przyjrzy się przepisom o prokuraturze. Może zapytać o zdegradowanych prokuratorów
Przedstawiciele Komisji Weneckiej pod koniec października przyjadą do Polski badać przepisy dotyczące prokuratury. Delegacja ma w planach spotkać się między innymi z organizacją broniącą niezależności prokuratorów przed politykami. To już trzecia ustawa, którą zajmuje się Komisja.
Jak informuje "Gazeta Wyborcza" Komisja Wenecka będzie rozmawiać ze stowarzyszeniem Lex Super Omnia (łac. prawo ponad wszystkim). Założyło je 50 prokuratorów, którzy przed objęciem władzy przez PiS zajmowało najwyższe stanowiska w prokuraturze, ale po objęciu władzy w ministerstwie przez Zbigniewa Ziobrę zostali zdegradowani do roli prokuratorów rejonowych. Wobec członków stowarzyszenia toczą się postępowania dyscyplinarne i wyjaśniające, są delegowani do innych miejscowości oraz uniemożliwia im się przejście w stan spoczynku.
Obecnie w Lex Super Omnia działa około 150 prokuratorów, którzy dążą do odpolitycznienia prokuratury i respektowania niezależności prokuratorów. Takie też są zalecenie Rady Europy, której organem doradczym jest Komisja Wenecka.
Komisja może zbadać poszczególne zapisy obowiązującej od zeszłego roku ustawy. Według Lex Super Omnia, nowe prawo nie pozwala na niezależność prokuratury, bo kieruje nią polityk. Krzysztof Parchimowicz ze stowarzyszenia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" zwraca uwagę, że przepisy powinny chronić prokuratorów przed ingerencją przełożonych i dawać możliwość odmówienia wykonania polecenia z góry. Jednak w polskim prawie takich zapisów brakuje.
Ryszard Terlecki: wizyta Komisji Weneckiej to bardziej wizyta krajoznawcza
Komisja Wenecka może zainteresować się awansami prokuratorskimi
Według gazety, Komisja Wenecka podczas pobytu w Polsce może zainteresować się też przepisami, które sprawiły, że awanse prokuratorów są uznaniowe oraz niezgodne z zaleceniami Rady Europy regulacje pozwalające na wykorzystywanie nielegalnie zdobytych dowodów.
Według informacji "Gazety Wyborczej", temat postepowań dyscyplinarnych i wyjaśniających wobec prokuratorów chce poruszyć na spotkaniu z Komisją Wenecką Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Lex Super Omnia zapewnia gazetę, że nie chce wykorzystać spotkania do poruszania tego tematu, ale jeśli padną takie pytania, przedstawiciele stowarzyszenie udzielą odpowiedzi.
Po wyzycie w Polsce Komisja Wenecka wyda opinię na temat przepisów dotyczących prokuratury i połączeniu funckji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Będzie to już trzecia opinia gremium na temat polskiego prawa. Wcześniej zajmowano się przepisami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego oraz tzw. ustawy inwigilacyjnej. W obu przypadkach wydano zalecenia, którzych rząd nie wprowadził w życie.