Jest wyrok TK ws. komisji ds. wyborów kopertowych
Uchwała Sejmu, na podstawie której w grudniu 2023 roku powołano komisję śledczą ds. wyborów korespondencyjnych, jest niezgodna z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. TK wydał orzeczenie jednomyślnie w składzie trzech sędziów: Krystyny Pawłowicz, Bogdana Święczkowskiego i Julii Przyłębskiej.
06.11.2024 | aktual.: 06.11.2024 14:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Krystyna Pawłowicz to była posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Również Bogdan Święczkowski w przeszłości zasiadał w Sejmie z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Święczkowski pełnił też funkcję zastępcy Zbigniewa Ziobry, gdy ten był ministrem sprawiedliwości i Prokuratorem Generalnym.
Podczas środowej rozprawy nieobecni byli przedstawiciele Sejmu i Prokuratora Generalnego. Wnioskodawców - grupę posłów PiS - reprezentował były minister edukacji, poseł PiS Przemysław Czarnek.
Wniosek w sprawie sejmowej komisji śledczej, powołanej 7 grudnia 2023 r. i zajmującej się niedoszłymi korespondencyjnymi wyborami prezydenckimi w 2020 r., trafił do Trybunału Konstytucyjnego w lutym.
"Zwykłe powtarzalne czynności związane z organizacją wyborów, jakich dokonuje marszałek Sejmu, Sąd Najwyższy, posłowie i senatorowie czy rząd nie jest przedmiotem badań komisji śledczej, bo jest to efekt ustroju konstytucyjnego. Nie może być przedmiotem prac komisji śledczej zwykły powtarzalny tryb organizacji wyborów prezydenckich" - napisali posłowie PiS we wniosku do TK.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: ekspert nie ma wątpliwości. "Za tę porażkę odpowiada Biden"
TK zdecydował ws. komisji śledczej. Badała wybory kopertowe
Sejmowa komisja śledcza, która badała legalność, prawidłowość oraz celowość działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego, pracowała od grudnia 2023 roku do 10 października.
W raporcie końcowym komisja oceniła, że "ówczesny aparat władzy usilnie dążył do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych", aby doprowadzić do reelekcji prezydenta Andrzeja Dudy, który "według zdecydowanej większości sondaży mógł wygrać wybory już w pierwszej turze".
Komisja przegłosowała też skierowanie do prokuratury zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które dotyczą łącznie 19 osób, m.in. byłego premiera Mateusza Morawieckiego, a także prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i byłą marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
Przeczytaj też:
Źródło: PAP/WP Wiadomości